Hrozí likvidace firem v obranném průmyslu. Co po nich žádá český stát? Jiří Hynek to pro PL prozradil

10.11.2022 19:01 | Rozhovor

„Dosavadní ruské neúspěchy nejsou zaviněny pouze nedostatečnou kvalitou či technickou úrovní ruské vojenské techniky. Na vině je především podcenění protivníka, špatné velení a nevhodná taktika,“ shrnuje předseda Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky Jiří Hynek. A znovu upozornil na dlouholetá nesprávná rozhodnutí politiků opomíjejících, že obranný průmysl je pro každou zemi klíčový. To způsobilo nedostatečné zásoby a nedostatečnou výrobní kapacitu.

Hrozí likvidace firem v obranném průmyslu. Co po nich žádá český stát? Jiří Hynek to pro PL prozradil
Foto: Vít Hassan
Popisek: Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek

Švýcarsko odmítá povolit takzvaný reexport protiletadlových dělostřeleckých granátů pro systémy Gepard. Systémy získala Ukrajina od Německa, Švýcarsko však nehodlá poskytnout munici, protože by se jednalo o porušení národních zásad neutrality. A je to Švýcarsko, které rozhoduje o tom, kam jeho munice míří, má právo veta. Německo se začalo vyjadřovat ostře a kritizovat Švýcarsko, že nehodlá podpořit zemi, která čelí útoku. Švýcarsko ústy politiků poznamenalo, že německé zásahy do politiky cizích států se v minulosti neukázaly jako prospěšné. O čem to podle vás vypovídá?

V prvé řadě to ukazuje na absurditu celého systému kontroly exportu zbrojního materiálu. Ať chceme, či nechceme, žijeme v globalizovaném světě. Suroviny, materiál, díly a součástky putují přes celé kontinenty, obchody mnohdy ovládají nadnárodní koncerny. A do toho státní úředníci tvrdošíjně prosazují politiku exportní kontroly vojenského materiálu a zboží dvojího použití. Když si rozebereme tento konkrétní případ sporu Švýcarska a Německa, zjistíme, že ve švýcarských protiletadlových granátech je střelný prach z Německa. Jsou tam i další součásti, které nejsou původem ze Švýcarska. Má u takovýchto výrobků vláda země, na jejímž území výrobce finálního produktu sídlí, právo dávat si reexportní podmínku do smluv o prodeji do zahraničí? Podle mě je to úplný nesmysl, ale bohužel se tento nešvar rozšířil i u nás.

Nechci se dočkat doby, kdy vláda země, kde sídlí výrobce balené vody, si bude dávat do smluv podmínku, že bez předchozího souhlasu jejích úřadů nesmí tuto vodu pít pracovníci ve zbrojní výrobě. K tomu to totiž celé spěje. Jestliže Švýcarsko jednou prodalo protiletadlovou munici Německu, mělo by být výlučným právem Německa, jak s touto municí naloží. Podmiňovat reexporty předchozím souhlasem se nám jednou může vymstít. Jednou se ozve Čína a třeba prodej neprůstřelných vest podmíní svým předchozím souhlasem, protože na každé vestě je nějaký díl či materiál z Číny. Jestliže není náhodou celá vyrobena v Číně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

11:30 Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

„Byla popsána neprodleně po uskutečnění v mém pořadu na youtube a taktéž zveřejněna na oficiálních s…