Několik posledních rozhovorů jsme spolu vedli o odchodu Spojeného království z Evropské unie. Když už byla naplněna vůle většiny jeho voličů, pojďme se věnovat problému, s nímž se potýkají bohaté evropské země, a to je migrace. Jaké jsou její dopady na britskou společnost?
Británie by bez migrace nevznikla. Její historie byla určována pohybem a překrýváním různých kultur. Na britské ostrovy postupně pronikali Keltové, Římané, Anglosasové, Vikingové, Normané. Všechny tyto kultury se v průběhu staletí přetavily v jedinečnou civilizaci, která byla velmi úspěšná a přinesla lidstvu mnoho dobrého.
O proniknutí na bohaté ostrovy se pak pokoušeli ještě mnozí – Španělé pod katolickým králem Filipem, Francouzi pod Napoleonem, Němci pod Hitlerem – všichni však již neúspěšně. O tom se v učebnicích dějepisu podrobně píše.
V učebnicích, které se teprve tisknout začnou, přibude v přehledné historii Británie další důležitá kapitola – už navždy se bude uvádět, že na přelomu 20. a 21. století se v Británii začali ve velkém usazovat muslimové a že podoba Británie se pod šířením nové kultury zásadně proměnila.
Myslíte islamizaci?
Ano, ten termín pro šíření muslimské kultury je výstižný. Není v tom nic hanlivého ani rasistického, jde o historický proces. Tak jako například Bohemie kdysi po Bílé hoře procházela nucenou rekatolizací, tak současná Británie teď prochází živelnou islamizací.
Dal by se tento proces přiblížit českému čtenáři, který bezprostřední každodenní zkušenost s touto historickou změnou nemá?
Každý, koho tato historická změna zajímá, se samozřejmě může přesvědčit sám – stačí se zajet podívat do britských muslimských čtvrtí a měst, kde po ulicích chodí zahalené ženy a vousatí muži v hábitech a kde vyrostly tisíce nových mešit. Daleko pohodlnější – a možná i poněkud bezpečnější – je však zůstat doma v teple a pustit si televizi. Proces postupující islamizace se totiž zrcadlí i na aktuální produkci slavné a vážené BBC. Každá hluboká kulturní změna proniká celou společností a je tak možné ji vnímat i na měnící se produkci tohoto britského veřejnoprávního média.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník