Islamizace Británie v přímém přenosu. BBC čím dál častěji produkuje pořady o britských muslimech a Angličanech konvertujících k islámu. Britská veřejnoprávní jízda očima doktora Rogozova

21.2.2020 4:44 dop.

Z BRITÁNIE DO BOHEMIE Muslimové se stali pevnou a důležitou součástí soudobé britské společnosti a nic už to nemůže zvrátit. Nemuslimská – stále ještě – většina si zvolila cestu kooperace a na této historické změně společnosti se sama aktivně podílí tak, aby změna byla co nejméně bolestná. V Británii vzniká jiná společnost a jiná země. Anglie, tak jak jsme ji ještě donedávna znali a vnímali, odchází, bohužel, nenávratně do historie. Kdysi hrdý Albion je už patnáct let domovem českého lékaře Vladislava Rogozova, který v dalším ze série rozhovorů pro ParlamentníListy.cz ilustruje tuto historickou změnu na vysílání veřejnoprávní televize BBC.

Islamizace Británie v přímém přenosu. BBC čím dál častěji produkuje pořady o britských muslimech a Angličanech konvertujících k islámu. Britská veřejnoprávní jízda očima doktora Rogozova
Foto: Archiv VR
Popisek: MUDr. Vladislav Rogozov

Několik posledních rozhovorů jsme spolu vedli o odchodu Spojeného království z Evropské unie. Když už byla naplněna vůle většiny jeho voličů, pojďme se věnovat problému, s nímž se potýkají bohaté evropské země, a to je migrace. Jaké jsou její dopady na britskou společnost?

Británie by bez migrace nevznikla. Její historie byla určována pohybem a překrýváním různých kultur. Na britské ostrovy postupně pronikali Keltové, Římané, Anglosasové, Vikingové, Normané. Všechny tyto kultury se v průběhu staletí přetavily v jedinečnou civilizaci, která byla velmi úspěšná a přinesla lidstvu mnoho dobrého.

Anketa

Chcete, aby náš stát dával na obranu minimálně 2% HDP, jak po nás chtějí Američané?

14%
86%
hlasovalo: 17929 lidí

O proniknutí na bohaté ostrovy se pak pokoušeli ještě mnozí – Španělé pod katolickým králem Filipem, Francouzi pod Napoleonem, Němci pod Hitlerem – všichni však již neúspěšně. O tom se v učebnicích dějepisu podrobně píše.

V učebnicích, které se teprve tisknout začnou, přibude v přehledné historii Británie další důležitá kapitola – už navždy se bude uvádět, že na přelomu 20. a 21. století se v Británii začali ve velkém usazovat muslimové a že podoba Británie se pod šířením nové kultury zásadně proměnila.

Myslíte islamizaci?

Ano, ten termín pro šíření muslimské kultury je výstižný. Není v tom nic hanlivého ani rasistického, jde o historický proces. Tak jako například Bohemie kdysi po Bílé hoře procházela nucenou rekatolizací, tak současná Británie teď prochází živelnou islamizací.

Dal by se tento proces přiblížit českému čtenáři, který bezprostřední každodenní zkušenost s touto historickou změnou nemá?

Každý, koho tato historická změna zajímá, se samozřejmě může přesvědčit sám – stačí se zajet podívat do britských muslimských čtvrtí a měst, kde po ulicích chodí zahalené ženy a vousatí muži v hábitech a kde vyrostly tisíce nových mešit. Daleko pohodlnější – a možná i poněkud bezpečnější – je však zůstat doma v teple a pustit si televizi. Proces postupující islamizace se totiž zrcadlí i na aktuální produkci slavné a vážené BBC. Každá hluboká kulturní změna proniká celou společností a je tak možné ji vnímat i na měnící se produkci tohoto britského veřejnoprávního média.

Mohl byste tu proměnu ilustrovat na nějakých příkladech z vysílání BBC?

Samozřejmě. Například díl seriálu „Eastenders“ z předminulého týdne. Eastenders je jeden z nejpopulárnějších britských televizních seriálů odhalující všední radosti a starosti Londýňanů. Mnozí Britové sledují osudy hrdinů seriálu s podobným zápalem jako Češi sledují osudy hrdinů Ordinace. Jde zároveň o jeden z nejdéle běžících britských seriálů, BBC ho vysílá už od roku 1985 a je ověnčený mnoha cenami včetně opakovaných ocenění BAFTA, Britské filmové a televizní akademie.

A nyní k té islamizaci. Epizoda vysílaná před dvěma týdny detailně ukázala, jak anglický kluk Bobby Beale konvertuje k islámu. Když Bobby k radosti všech arabsky vyznává svoji novou víru v jedné z londýnských mešit, je to pro všechny veskrze pozitivní událost. Bobby byl následně nadšeně přijat místní muslimskou komunitou a jako dárek dostal hodiny v podobě mešity – to aby se nikdy nezapomněl pětkrát denně pomodlit k Alláhovi.

Oblíbený seriál „Eastenders“ ukazuje, jak anglický kluk Bobby konvertuje k islámu. Bobby by mohl být vnímán jako symbol měnící se britské společnosti. Zdroj: Screenshot BBC1

To je opravdu zajímavé. O čem tedy obsah této epizody seriálu vypovídá?

Ještě před takovými deseti patnácti lety by něco takového působilo jistě zvláštně nebo „poněkud nepatřičně“. Dnes je to jiné. Islám se už zkrátka stal důležitou a nedílnou součástí moderní britské společnosti. Jednoznačným poselstvím potom je, že konvertování k němu je pozitivní, vytváří v komunitě harmonii, a je proto příkladem mírumilovné cesty k soužití rozdílných kultur. Z širšího pohledu tak novopečený muslim Angličan Bobby může představovat určitý symbol měnící se Anglie.

Bobby s koránem v ruce se soustředí před důležitým životním krokem – přijetím islámské víry. Zdroj: Screenshot BBC1

Angličan Bobby právě v jedné z londýnských mešit konvertoval k islámu a stal se z něj muslim – k velké radosti imáma a muslimské komunity. Zdroj: Screenshot BBC1

Je Bobby výjimkou, nebo se v pořadech BBC objevují i jiní konvertité?

Ano, objevují. Tak například dalším oblíbeným pořadem na BBC1 je „Citizen Khan“. Jde o původní komediální seriál ze života britských muslimů. Hlavní protagonista, pákistánský Brit pan Khan, vždy v úvodní znělce seriálu představuje čtvrť Sparkhill v Birminghamu jako „hlavní město britského Pákistánu“. Hlavním konvertitou v tomto seriálu je Angličan Dave. A nejde jen tak o nějakého řadového konvertitu – Dave se stal manažerem místní mešity a patří k hlavním postavám tohoto seriálu. A je opravdu na co se koukat. Když mu například v úvodu pan Khan vyčítá, že nemůže být opravdový manažer mešity, protože nemá hnědou kůži, odpoví mu Dave, že na barvě kůže přeci nezáleží, protože nás korán učí, že se každý člověk narodí jako muslim. Vše však dobře dopadne, z obou se stanou velcí přátelé, kteří spolu v britské muslimské komunitě prožijí ještě mnohé povedené taškařice.

Občan Khan se důrazně ohrazuje proti tomu, že by on byl jakýsi imigrant. Imigranti jsou přeci ti Východoevropané, kteří jim, pákistánským Britům, berou práci. Zdroj: Screenshot BBC1

Jednou z hlavních postav původního televizního seriálu BBC „Citizen Khan“ je konvertita – muslim Angličan Dave. Zdroj: Screenshot BBC1

Pákistánský Brit pan Khan pochybuje, jak může být Dave opravdovým manažerem mešity, když nemá hnědou kůži. Konvertita Dave mu odpoví argumentem, že každý člověk se přeci rodí jako muslim. Zdroj: Screenshot BBC1

Vypadá to podobně i na dalších kanálech BBC?

Samozřejmě. Muslimskou tématikou se začaly zabývat i BBC2 i BBC3. Například další pořad, v němž britský divák nově dostává nálož nefalšovaného muslimského humoru, se nazývá „Muzlamic“ a na obrazovky ho od roku 2019 přináší BBC3. Jde historicky o vůbec první seriál skečů britských muslimů z produkce BBC. Dvojice muslimských komiků se snaží a je to opravdu pořádná řachanda. Například můžeme vidět soupeření o to, „kdo z hnědejch kluků je nejbělejší“ nebo jak na letišti zesměšnit anglického celníka.

Historicky první seriál skečů britských muslimů vysílá BBC3 od roku 2019. Zdroj: Screenshot BBC3

Pořad BBC „Muzlamic“ servíruje divákovi pořádnou nálož pravé muslimské řachandy. Zdroj: Screenshot BBC3

Dalším pořadem, který se věnuje tematice britských muslimů, je například seriál z produkce BBC2 „Comedy Shorts“. Řada dílů představuje typický muslimský humor. Tak například britská muslimka Sadia Azmat vysvětluje vtipnou a neotřelou formou ostatním spoluobčanům, co obnášejí některé typicky muslimské záležitosti.

V seriálu BBC2 britští muslimští komici přibližují radosti a starosti moderního muslimského života. Zdroj: Screenshot BBC2