Kdo přijde v sobotu? Rajchl udělal jasno. „Lže,“ řekl o Fialovi

02.09.2022 4:44 | Rozhovor

Vláda jedná podle německých not, lidé už nemohou dál. ParlamentnímListům.cz to řekl předseda strany PRO Jindřich Rajchl, který vyzývá k účasti na sobotní protivládní demonstraci v Praze. „Je potřeba jednat, vláda vede sebevražednou taktiku,“ konstatuje Rajchl a odmítá nálepky různých neziskovek či aktivistů, že jde o demonstraci extremistů, rasistů nebo proruských spolků. „Ať se přijdou v sobotu podívat a uvidí normální lidi, kteří už nevědí jak dál a mají toho dost. Vezměme si naši zemi zpět do vlastních rukou,“ dodává.

Kdo přijde v sobotu? Rajchl udělal jasno. „Lže,“ řekl o Fialovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda strany PRO Jindřich Rajchl

Témat sobotní demonstrace v Praze je celá řada; která jsou podle vás ta hlavní?

To říká už samotný název demonstrace – Česko na prvním místě. Sejdou se tam lidé, kteří mají naprosto oprávněný pocit, že současná vláda nespravuje tuto zemi tak, že zájmy našich občanů má na prvním místě. Věnuje se všemu možnému, od EU po Ukrajinu, ale vůbec nedbá na potřeby občanů České republiky. To je nejdůležitější hledisko, které jednotí celou scénu a občany přející si vládu, která bude jako svůj hlavní úkol vidět své občany a svoji zemi.

Týká se to energetiky, kde jsme v naprosto šíleném stavu, protože Česko je největším exportérem elektřiny – a zároveň ji pro své občany máme nejdražší na světě při přepočtu na paritu kupní síly. To je zcela absurdní situace daná pouze tím, že vláda upřednostňuje zájmy Evropské unie a jiných států před zájmy občanů ČR. 

Totéž se týká vtahování naší země do války, covidismu a řady dalších věcí. Vláda neustále řeší problémy celého světa, ale nikoli občanů, kteří ji zvolili.  Ivan Noveský správně řekl, že závidí Maďarům jejich Orbána a Ukrajincům jejich Fialu. Dodávám, že ho můžeme závidět nejen Ukrajincům, ale i Němcům.

Tedy hlavním důvodem demonstrace je upozornit na všechny tyto problémy, nebo vládu dotlačit k činnosti? Případně ji vyměnit?

Upozornit samozřejmě, ale to už není moc potřeba, protože každý, kdo má dvě oči a mozek už dávno vidí, jak tahle vláda funguje. Musíme přijít s konkrétními kroky, upozorňovat nestačí. Situace je tristní a dramatická.

Pokud ke změně nedojde v horizontu týdnů, čeká nás nevyhnutelně naprostý ekonomický kolaps, řetězovité bankroty, kdy budou padat celé obory. Jestli nám tady paní Pekarová Adamová předvádí komedii se svetrem, nevím, jak svetr pomůže českým sklárnám, českým potravinářským závodům, českým zemědělcům a dalším. Tady asi svetr úplně nezabere. 

Premiér Fiala vyzval občany, aby nenaslouchali „zdánlivě jednoduchým řešením, která nabízejí populisté a extremisté, protože jejich jediným zájmem je větší připoutání ČR k Rusku“. Jak se na to díváte?

Pan premiér lže. Celá situace je zřejmá, přestaňme naslouchat omáčkám a poslouchejme normální selský rozum.

My v České republice vyrábíme kilowatthodinu elektřiny za 25 haléřů v uhelných a za 40 haléřů v jaderných elektrárnách. Naše domácnosti si ji kupují za 12 korun, to je naprostá šílenost! Nemůžeme být největším exportérem – a zároveň ji mít nejdražší. Když si každý jen tuhle věc promítne a zamyslí se nad tím, musí vidět, jak nám pan Fiala lže.

Cena elektřiny je uměle vyhnaná nahoru „díky“ zájmům Německa a „díky“ tomu, že západní Evropa má systém závěrných elektráren, kdy cenu komodity na trhu určuje nejdražší elektrárna. Kvůli tomu je celoevropské řešení nesmyslné. Řešení musí být české, ušité na míru naší zemi, a nikoli Evropské unii. Řešení není nijak složité – odchod z lipské burzy, odchod od emisních povolenek a vyjednání přímého kontraktu s Gazpromem. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co řekne „Ursula“, na tom tak moc nezáleží. Ivan David o Bruselu po volbách

11:12 Co řekne „Ursula“, na tom tak moc nezáleží. Ivan David o Bruselu po volbách

Od eurokomisaře se žádá, aby nehájil zájmy své domovské země, připomíná Ivan David. Proto by podle n…