Koněvovi bude dobře v muzeu, tam nevyvolá napětí, říká senátor ODS. Za kauzu může Rusko

29.04.2020 13:03 | Zprávy

ROZHOVOR Nejednotnost při informování o koronaviru a především matení veřejnosti ohledně příkazů, zákazů a doporučení vrhá negativní světlo na naši vládu i celou republiku. Pro všechna uvolnění by ale měla být jasná zdůvodnění, protože známe i z jiných kauz případy nesmírných hlupáků, kteří mohou optimistickou situaci poměrně rychle a razantně změnit. A to by byla smrtící rána nejen pro malé podnikatele, varuje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz senátor za ODS Lumír Aschenbrenner. Je smutný z reakcí hlavy státu a především pak z jednání lidí kolem něj. A pro letošní dovolenou, kterou naprostá většina z nás jistě stráví v tuzemsku, má připraveno heslo.

Koněvovi bude dobře v muzeu, tam nevyvolá napětí, říká senátor ODS. Za kauzu může Rusko
Foto: archiv L. Aschenbrenner
Popisek: Senátor Lumír Aschenbrenner

Co říkáte změně vlády v přístupu ke koronaviru? Urychlení otevírání, větší vstřícnost k ekonomice…

Vláda od poloviny března v podstatě každou chvíli mění své záměry. Je v tom bohužel velká chaotičnost, nahodilost a chybí lepší manažerský přístup. V Německu, Dánsku, Rakousku či Švýcarsku přišla pomoc firmám, živnostníkům i občanům, kteří to potřebovali, rychleji a adresněji. Naštěstí u nás nemá epidemie tak dramatický průběh jako v některých jiných státech. Nechci lacině vládu kritizovat proto, že jsem z opoziční strany, vím, že situace je velmi složitá, ale většina ministrů i premiér nepostupují jednotně a matou často veřejnost.

Ano, jsem pro rychlé otevírání a uvolňování ekonomiky, ale i dalších věcí, i když je to svým způsobem riskantní varianta. Proto musí být podložena jednoznačnými a seriózními epidemiologickými daty o nemoci COVID-19. Tedy zda to lze udělat. Navíc všichni občané si musejí nadále počínat velmi odpovědně a disciplinovaně, ať nás nezasáhne druhá vlna epidemie, to by byla pro hospodářství úplná katastrofa. Nemoc neodejde za den ani za týden, ani za měsíc. Musíme být ještě dlouho obezřetní.

Na druhé straně, je tu otázka, zda má mít ekonomika přednost nad lidským zdravím?

Nic nemá přednost před ochranou lidského života. Ale lidské životy mohou být v ohrožení, právě pokud nemocnice opět nepřejdou včas do normálního režimu. Nouzový stav zastavuje epidemii, ale jinde, třeba právě ve zdravotnictví, může po čase mít velmi neblahé důsledky. Lidi čekají na operace, na obvyklou péči. A k tomu potřebujeme peníze, které dodá právě uvolňování opatření v hospodářství.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Václav Fiala

Ministerstvo zahraničí

Pane prezidente,proč si myslíte,že Lipavský je dobrý ministr zahraničí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Celá obranná linie se hroutí.“ Veterán promluvil o šancích Ukrajiny. A jak si je sama zhoršila

11:01 „Celá obranná linie se hroutí.“ Veterán promluvil o šancích Ukrajiny. A jak si je sama zhoršila

„Celá obranná linie VSU se hroutí. Vedení-velení v Kyjevě sázelo na další vlnu mobilizace, ale vzhle…