Necháme je padnout na dno? Jurečka kreslí hrozivý scénář: Natažené ruce, žaloby...

28.04.2020 21:21 | Zprávy

ROZHOVOR „Dluh, který dnes vytváříme, budeme muset zaplatit my i naše děti,“ říká předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Podle jeho slov si česká společnost plně neuvědomuje, že většina pomoci vlády ve výši 1,2 bilionu korun není pomoc přímá, ale existuje formou záruk za úvěry, které budou podnikatelé stejně muset splatit. Varoval před tím, aby vláda nechala menší podnikatele a živnostníky padnout na dno, protože stát by nakonec stejně musel platit víc. Navíc mu v uvolňování opatření kvůli novému koronaviru chybí logika. Šéf lidovců chce rovněž důkladně prověřit nákupy ochranných a zdravotnických pomůcek kvůli velkým cenovým rozdílům.

Necháme je padnout na dno? Jurečka kreslí hrozivý scénář: Natažené ruce, žaloby...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka

Soud zrušil čtyři vládní opatření a během noci se pro obyvatele České republiky spousta nařízení v karanténě změnila. Je například zrušen zákaz volného vycházení … o čem to vypovídá?

Celá situace má dvě roviny. Jedna je samotné rozhodnutí soudu, které říká jednu jednoduchou a naprosto klíčovou věc, že když vláda dělá taková opatření, má je dělat podle platných zákonů. To znamená, že si nemůže dovolit tak zásadně omezovat svobodu lidí, podnikání, pohybu podle zákona o ochraně veřejného zdraví. A pokud tohle vláda dělá, musí postupovat v rámci zákona o krizovém řízení. To je hlavní, co soud řekl, a byl milosrdný vůči vládě, dal čas do pondělka, aby věci napravila, což udělala.

Druhá rovina je, řekl bych, také velmi závažná, že vláda bohužel nemá příliš koncepčně promyšlené scénáře, jak postupně rozvolňovat ekonomiku a náběh celé společnosti. Když jsme o tom ještě ve středu pozdě večer ve Sněmovně vedli debatu, tak vicepremiér Karel Havlíček, a dokonce i zástupci koaličních poslanců mluvili o tom, že rozvolňování musí nastat v řádu týdnů. A najednou, ani ne za 24 hodin, je většina z věcí, které se Sněmovně zazlívaly, úplně jinak. To není dobře. Chápu, že mohou nastat změny situace, ale přeci jenom vláda má vědět, kdy otevírat školy a jaká musí být situace. Kdy otevírat to či ono, a postupovat z konkrétních důvodů, podle plochy, počtu lidí, jejich koncentrace… chybí mi prostě logické myšlení.

Zdá se, že se sešly dvě věci, mají podobnou příčinu? Jednak soud rozhodl, že vláda musí některé věci napravit, a že nerozhodla podle zákona. A navíc se často mění opatření i způsob, jakým jsou rozvolňována. Co znamenají všechny nutné změny? Je to nepřipravenost vlády, neschopnost na situaci správně reagovat? Nebo čím to je?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Nově navrhované masové sledování občanů EU

Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Spadlý drát? Na ochranu Green Dealu se vysvětlení hodí, soudí Noveský

20:16 Spadlý drát? Na ochranu Green Dealu se vysvětlení hodí, soudí Noveský

„Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.“ V přísloví vidí energetický expert Iva…