Okamura popsal špínu předcházející neschválení nouzového stavu

14.02.2021 10:05 | Zprávy

ROZHOVOR Předseda hnutí SPD Tomio Okamura popsal zákulisí jednání o prodloužení nouzového stavu a proč ho hnutí SPD nepodpořilo. Hnutí SPD totiž dle jeho slov dlouhodobě navrhuje Babišově vládě alternativní reálné pozitivní řešení bez nouzového stavu, které by prospělo všem. Vláda ho ale odmítla. „Opakovaně vládě již od loňského jara navrhujeme, aby provedla novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, aby bylo možné zajistit ochranu ohrožených a rizikových skupin občanů a fungování zdravotního systému bez nutnosti plošného vyhlašování nouzového stavu. Spolu s tím je třeba novelizovat další dva zákony, aby Správa státních hmotných rezerv mohla nakupovat zdravotnický materiál a vojáci mohli pomáhat i ve zdravotních a sociálních zařízeních,“ připomněl Okamura.

Okamura popsal špínu předcházející neschválení nouzového stavu
Foto: JK
Popisek: Tomio Okamura

V médiích se psalo, že dohoda vlády a opozice na prodloužení nouzového stavu byla prý ve čtvrtek dopoledne na světě, vidle do ní prý hodila SPD…

Bylo to ve skutečnosti tak, že se Piráti, ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP09 dohodli s premiérem Babišem, že podpoří prodloužení nouzového stavu, ale báli se hlasovat jen sami za sebe bez SPD a chtěli se za SPD schovat, takže na jednání s premiérem Babišem požadovali jednotné hlasování celé opozice pro podporu prodloužení.

No, a já, když jsem se až přímo na čtvrtečním jednání o této jejich dohodě dozvěděl a byl jsem tázán, tak jsem řekl, že nechápu, proč by mělo SPD najednou měnit stanovisko, a že přeci Piráti, ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP09 mají sami dostatek hlasů na to, aby si spolu s vládou prodloužení nouzového stavu prohlasovali. Oni se ale sami bez SPD báli zvednout pro prodloužení ruce, takže po mém odmítavém stanovisku, následně cukli.

Když dochází na lámání chleba, nechtějí ostatní opoziční strany jednat za sebe, ale musí se bázlivě opírat o SPD. A tyto strany mají ambici po říjnových volbách vládnout, když se před veřejností bojí stát za svým názorem? To je děsivá představa... Přitom mohli podpořit prodloužení nouzového stavu i bez SPD, když to tedy chtěli udělat, a prodloužení by tak bez problémů jejich hlasy prošlo.

Je to neuvěřitelný alibismus. Evidentně si mysleli, že Okamura má ohebnou páteř, ale zmýlili se. No, a teď výše uvedené strany rozjíždějí špinavou kampaň, že za neprodloužení nouzového stavu prý může SPD a my prý budeme mít odpovědnost. To je z jejich strany tak zoufalé a slabošské. Hnutí SPD má odvahu říkat pravdu a stát si za svými názory. I v otázce referenda, přímé demokracie, vystoupení z EU, boji proti praktikám exekutorů, migraci, islamizaci a tak dále.  

Jednání s premiérem Babišem bylo svoláno ve formátu, že jsme se tam účastnili předsedové všech devíti politických stran, které jsou v Poslanecké sněmovně. A jak jsem uvedl, všechny politické strany kromě SPD, navrhly prodloužení plošného nouzového stavu, chtěly jednat o prodloužení nouzového stavu. Navrhly to všechny politické strany kromě SPD. Ale tyto ostatní opoziční strany, kterých je tady pět, nebo ten takzvaný demoblok, to znamená Piráti, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a ODS, měly podmínku, že s prodloužením musí souhlasit všechny politické strany včetně SPD, protože se samy bojí. To znamená buď všichni, nebo tyto politické strany nebudou pro jednání o prodloužení nouzového stavu.

Já jsem za hnutí SPD jako jediný toto odmítl, protože SPD má konzistentní stanovisko a říkáme, že nebudeme pro prodloužení nouzového stavu a zároveň navrhujeme pozitivní alternativní řešení a navrhujeme ho již od loňského jara. Hnutí SPD má jasné a pevné názory a neděláme politiku stylem – kam vítr, tam plášť.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

Proč jste vlastně založili novou frakci?

K čemu je to přesně dobré, pro nás? Četla jsem, jaké máte priority, ale chápu to správně, že doteď jste je bez nové frakce nemohli prosazovat? Proč? A co říkáte na to, jak založení hlavně vládní politici kritizují a tvrdí, že bude sloužit zájmům Ruska? I když podle nich slouží Rusku každý, kdo má ji...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump bude muset udělat v USA pořádek. Nebude se to líbit. Kotrba vidí, co je nutné

16:27 Trump bude muset udělat v USA pořádek. Nebude se to líbit. Kotrba vidí, co je nutné

Sobotní atentát a ikonické fotografie s odhodláním uprostřed krve podle Štěpána Kotrby Donaldu Trump…