Opozice jen kritizuje a nemá řešení? Gazdík odhalil, co vláda udělala s jejími návrhy na řešení koronakrize

02.01.2021 21:01

ROK S COVIDEM A TEN PŘÍŠTÍ „Máme vládu zmatkářů, která umí vládnout zemi zalité sluníčkem, ale krize moc nezvládá. Ztráta důvěry lidí je v časech krize nebezpečná,“ rekapituluje rok 2020 místopředseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík. Současně odmítá obvinění, že opozice jen kritizuje, ale nenavrhuje žádná řešení. Podle Gazdíka byly návrhy opozice smeteny pod stůl nebo je koalice později vydávala za svůj nápad. Připomněl také nebývalou podporu opozice během jarní vlny koronaviru, která se změnila po chaosu ve vládních krocích. A v bilančním rozhovoru rovněž vyzdvihl důležitost budování a péče o vlastní vztahy.

Opozice jen kritizuje a nemá řešení? Gazdík odhalil, co vláda udělala s jejími návrhy na řešení koronakrize
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Gazdík
reklama

Jak byste shrnul rok 2020?

Byl to velmi zvláštní rok, rok ohrožení, možná rok, ve kterém jsme si mohli uvědomit, že mnoho věcí prostě není samozřejmých. Mohli jsme si vyzkoušet, jak naše země funguje v době krize. Byl to rok, který nám vzal spoustu sociálních kontaktů a mnohé lidi doslova izoloval.

Je jasné, že koronavirus SARS-CoV2 byl a ještě chvíli bude jedním z hlavních témat. Co podle vás ukázal o české politice?

Ukázal, že máme vládu zmatkářů, která umí vládnout zemi zalité sluníčkem, ale krize moc nezvládá. Abychom si rozuměli: Koronakrizi nikdo nemohl předvídat a stěží jsme na ni mohli být dobře připraveni, ale zmatená nařízení, úpravy kritérií a podobně zapříčinily, že mnoho lidí ztratilo důvěru v to, že nařízení jsou smysluplná a mají význam. Tato ztráta důvěry je v časech krize nebezpečná.

Změnila se nebo změní se česká společnost po koronavirové krizi? Nastane nějaká změna myšlení, přehodnocení žebříčku hodnot, přístup k něčemu?

To bude velmi individuální. Určitě nám ukázala naši křehkost – ale z toho nesmíme vyvodit strach a paniku z budoucnosti. Co se týče správy země, ukázala, že digitalizace by v lecčems pomohla. Možná zmodernizuje české školství. Ale nic z toho není samospasitelné.

Fotogalerie: - Ohlédnutí za rokem 2020

Soud se zabýval případem bývalého pražského imáma ...
Mimořádné jednání zastupitelstva Prahy 1, svolané ...
Happening české pobočky mezinárodního hnutí Extinc...
TOP 09 uctila památku Jana Palacha  na Olšanských ...
Oslavy Čínského nového roku ve znamení myši
Jaroslav Kubera na 29. kongresu ODS

A nastala nějaká změna u vás? Jak koronavirus změnil váš život?

Vždy jsem říkal, že žijeme hlavně z krásných vztahů. Po této krizi si jich budu vážit zase o něco víc.

Co bychom si tedy po letošním roce měli uvědomit? Čeho bychom si měli více vážit?

Anketa

Co byste chtěli, aby se znovu otevřelo?

4%
2%
3%
hlasovalo: 16757 lidí
Budu se opakovat: vztahů. Sociálních kontaktů. Dost mě v průběhu roku děsily výroky některých epidemiologů, že se zkrátka v příštích letech budeme méně družit. Uvědomili si, že člověk je tvor sociální? To tvrdil už Aristoteles. A nemyslím, že je řešením zavřít se do izolace na několik let. Co by to bylo za život?

Nakolik se život po zklidnění pandemie vrátí do starých kolejí?

Nadějí je vakcína a produkování společnosti – to by mohlo znamenat uklidnění lidí. Ekonomika se bude vzpamatovávat delší dobu. A je otázka, co to všechno udělá s naší psychikou. Takže říkat, že do tolika a tolika měsíců bude dobře, si fakt netroufám.

Bojíte se o narušení soukromí (elektronická data), práv a svobod člověka kvůli krizi, kterou procházíme?

To hrozí s každou krizí. Vzpomínám si, jak intenzivně se o tom mluvilo po 11. září: Nakolik je důležité naše soukromí a nakolik se ho můžeme vzdát v zájmu bezpečnosti před terorismem. Pak, snad, převážil názor, že pokud se vzdáme svého soukromí a necháme se dobrovolně šmírovat, tak by teroristé vyhráli i bez bomb. Teď ta diskuse může být podobná – tentokrát v zájmu zdraví všech. Strach je mocný, a pokud se jím necháme ovládnout, ztratili jsme svobodu tak jako tak.

Rok 2021 začal pro většinu podnikatelů na horách, včetně vlekařů – stejně jako pro podnikatele v gastronomii a cestovním ruchu – dost špatně. Po horách vozili rakev, do níž lidé mohli symbolicky zatlouci hřebík jako poslední hřebíček do rakve horskému podnikání. Vánoční svátky a silvestr pro ně často tvoří zásadní část příjmů. Jak toto opatření hodnotíte vy?

Všichni jsme se museli něčeho vzdát. Ale pokud něco zakazujeme, musí přijít včasná pomoc. Tady vidím v politice vlády a v tom, co prosadila, dost rezervy.

Česká republika vstupuje do dalšího roku s deficitem rozpočtu, který je mnohem vyšší, než vláda na počátku roku předpokládala. I pro rok 2021 se nyní reálně mluví už o dalším půl bilionu korun. Byly a budou tyto finance podle vás využity správným směrem?

Za mě je ten schodek příliš veliký. A uvítal bych, kdyby tyto dluhy, kterými dnešní vláda zatížila naše děti a zřejmě i vnuky, šly teď na investice – do regionů a obcí, které by měly větší možnost investovat samy a účinněji pomoci malým a středním firmám, které krize postihla nejvíc. Velké firmy včetně firem pana premiéra jsou na tom líp.

Velmi často od politiků koaliční vlády v rozhovorech slýchám, že opozice pouze kritizuje, ale nepředkládá žádná použitelná řešení. Co k tomu jako člen opoziční strany můžete říci, abyste toto tvrzení vyvrátil?

Předložili jsme spoustu návrhů. Vláda a její většina ve Sněmovně je zčásti hodila pod stůl, zčásti odmítla a pak je předložila jako svůj nápad. Takže kritizujeme, kde si vláda z našeho pohledu kritiku zaslouží, ale také hledáme řešení – o tom vláda mlčí. A jen chci připomenout, že na jaře, když krize vypukla, měla vláda nebývalou podporu z řad opozice a téměř nulovou kritiku. To se po pár měsících zmatečných vládních rozhodnutí pochopitelně změnilo.

Fotogalerie: - Podnikatelé proti vládě

Demonstrace podnikatelů a živnostníků proti vládě
Demonstrace podnikatelů a živnostníků proti vládě
Předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek
Demonstrace podnikatelů a živnostníků proti vládě
Demonstrace podnikatelů a živnostníků proti vládě
Daniel Landa

Pojmem, který je stále více používaným, se stalo slovo autocenzura, která vzniká obavami říct svůj názor kvůli reakcím okolí. Nakolik koronavirová krize ukázala či neukázala schopnost Čechů vyslyšet a respektovat odlišný názor a neodsuzovat druhé za jiný pohled na věc?

Stačí se podívat na sociální sítě – málo argumentů, zato nebývalé množství nenávistných výlevů. Jen si nejsem jistý, jestli to až tak souvisí s koronakrizí.

„Demokracie je nesmírně silná v tom, že do rozhodování zatahuje každého voliče. Ale ten volič musí chtít a musí chtít se orientovat v tom, co tato země potřebuje, ale i to, co jemu samotnému ta či ona strana, ten či onen politik nabízejí. A do toho vždy přijde i špína, nefér argumenty, lži,“ řekl jste mi v minulé rekapitulaci roku 2019. Nastala v tomto směru nějaká změna k lepšímu?

Tady se bojím, že u velké části obyvatel spíš letos převládl strach – a touha, aby nás někdo zachránil. To jsou chvíle, kdy je na jedné straně pokušení vlády posílit svoji moc a na straně druhé ochota vzdát se svých svobod nejsilnější. Doufám, že toto nebezpečí v příštím roce zeslábne.

Minule jste popřál českým politikům do roku 2020 rozvahu a moudrost. Co jim popřejte do roku 2021?

Rozvahu, moudrost, nadhled a odvahu.

Máte nějaké novoroční předsevzetí, pokud nějaké?

Víc pěstovat své krásné vztahy. Nikdy nevíme, co přijde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zuzana Koulová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hranice Německo uzavřelo kvůli britské mutaci. Česko je na seznamu jako Botswana. Německá novinářka má slovo

21:29 Hranice Německo uzavřelo kvůli britské mutaci. Česko je na seznamu jako Botswana. Německá novinářka má slovo

ROZHOVOR V Německu se stejně jako v Česku nejvíce debat vede okolo toho, jak ta vláda všechno poděla…