Pandemie je jen záminkou. Vládě se její chování vrátí, až bude v opozici, varuje ústavní právník

19.02.2022 11:35 | Rozhovor

Šibenice s pověšenou spravedlností není žádnou výhrůžkou, ale smutným protestem proti situaci v zemi. Ústavní právník Zdeněk Koudelka, někdejší poslanec za ČSSD, dělá jasno ve snahách ministra Rakušana (STAN) provádět „právní změny“ ke stíhání „pandemie nenávisti“. Mimochodem, snaha o medicínský přístup k projevům nesouhlasu je podle něj výsadou totalit, nikoliv Václava Havla, kterým se pan ministr tak rád zaštiťuje.

Pandemie je jen záminkou. Vládě se její chování vrátí, až bude v opozici, varuje ústavní právník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Markéta Pekarová Adamová a Petr Fiala

Velkým právním tématem posledních dní jsou „šibenice“ jako symbol protestu proti vládě. Zejména ministr vnitra Vít Rakušan tvrdí, že tento symbol představuje výhrůžku a má být tak posuzován. Jak se na to díváte z pohledu ústavního právníka?

Pokud by na šibenici byla figurína konkrétního člověka, lze to jako výhrůžku hodnotit, ale i zde by se muselo posoudit, zda mohla vyvolat obavy, zda šlo o nebezpečné vyhrožování. Pokud jsou na šibenici pověšeny Spravedlnost, Pravda, Zákonnost, Ústava, tak nejde o vyhrůžku konkrétním lidem, ale o vyjádření nesouhlasu s určitou situací ve státě. Například s porušováním ústavy ve státě; pak to nebezpečné vyhrožování konkrétnímu člověku není.

Ministr Rakušan hovoří o právních změnách, za účelem boje s „pandemií nenávisti“. Není alarmující už to, že ministr vnitra vykládá společenské jevy medicínskými termíny? Slova jako „vřed“, „vyřezávání“ nebo „rakovina“ ve vztahu k názorové opozici obvykle patřily spíš do slovníku totalitních vládců…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Martin Kuba byl položen dotaz

Sociální sítě

Opravdu si myslíte, že sociální sítě ubližují dětem? Proč se o nich neustále mluví jen negativně. Ano, je třeba děti hlídat a vést k tomu, jak se pohybovat na internetu, ale zamezit jim přístup k sociálním sítím nebo nějak omezovat to, aby používali internet podle mě není správná cesta. Doba je pros...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rozdělují si stovky milionů.“ Žáček otevřel téma podezřelých zakázek v ČT

12:15 „Rozdělují si stovky milionů.“ Žáček otevřel téma podezřelých zakázek v ČT

Po obviněních z antisemitismu ve vedení České televize přichází režisér Jan Žáček s dalšími výhradam…