Rusko nikdy nemělo žádnou ideu, jen velikost. Putin rozjel brutální cenzuru, říká expert Karel Hvížďala

09.07.2014 4:44 | Zprávy

ROZHOVOR Autoritářský systém řízení Ruské federace se projevuje i v nebezpečném zpřísnění cenzury v souvislosti s obsazením Krymu. Jak funguje monopol prezidenta Vladimira Putina na veřejné mínění, popsal v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz politický komentátor a publicista Karel Hvížďala. „Experti hovoří o tom, že takto jednají státy vždy před nějakou agresí,“ uvedl také v souvislosti s cenzurní ofenzivou.

Rusko nikdy nemělo žádnou ideu, jen velikost. Putin rozjel brutální cenzuru, říká expert Karel Hvížďala
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

Jak fungují v Rusku média ve vztahu k situaci na Ukrajině?

Nejde jen o Ukrajinu. Putin od doby, co se ujal moci, chce mít pod kontrolou veřejné mínění. To je rozdíl mezi Západem a Ruskem. Od nástupu prezidenta Putina je snaha mít monopol na veřejné mínění. Nejdřív odmítnul zavést variantu veřejnoprávní televize a rozhlasu. Později se začala situace měnit a cenzura se ještě více zpřísnila. Dnes se zdá, že to nebylo náhodné, protože ve stejné době začaly také přípravy k obsazení Krymu, který byl připojen 21. března. Experti se proto domnívají, že informační válka se stala pro Rusko součástí vojenské doktríny.

Takže v Rusku neexistuje rozdělení na veřejnoprávní a soukromé stanice?

Existují soukromé stanice, ale jsou naprosto nevýznamné. Jsou tam spíše z taktických důvodů zachovány. Téměř vůbec neovlivňují veřejné mínění.

Takže má Putin pod kontrolou v podstatě všechny sdělovací prostředky. Jak toho dosáhl?

V letech 2013 až 2014 bylo podle lidskoprávního centra Sova přijato sedm zákonů, které mají údajně pomoci v boji s terorismem, extremismem, dětskou pornografií a šíření národní nenávisti. Pojmy, které v zákonech jsou, ale lze použít proti komukoli. Zákony cílí na internet. Blogeři mohou být z malicherných důvodů odříznutí od internetu. Podle šéfredaktora serveru agentura.ru je cenzura teď v Rusku na stejné úrovni jako v Číně. Vladimir Putin se k tomu vyjádřil velice přesně a můžu to citovat: „Internet je potřeba kontrolovat, vždyť tam chodí třetina Rusů.“ Pak také licoměrně dodal, že se to nesmí dotknout občanských svobod, což je samozřejmě blbost.Myslíte si, že i cenzura je důvodem pro masivní podporu Putina v Rusku? Že se o to zasloužily místní sdělovací prostředky?

Samozřejmě jen do jisté míry. Zřejmě se to ovlivňování týká hlavně venkova. Velká města jsou vždy mnohem kritičtější, také se tam konaly protiputinovské demonstrace. Putin si potřeboval získat na svoji stranu další obyvatele a funguje to. Měl nedávno podporu snad 70 nebo 80 procent a dříve to bylo třicet. Z toho je vidět, že funguje práce s podvědomím lidí. Rusové chtějí být zase součástí něčeho velkého a silného. Rusko od devátého století vlastně nemá žádnou státní ideu a vše je založeno jen na velikosti a v ní je ta síla, proto carové dostávali přízvisko Velký jen tehdy, když získali nová území.

Reakce na rozhovor ZDE

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Daniela Černá

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Spokojenost???

Dobrý den, pane vícepremiére, chci se zeptat: 1) Zda jste spokojen s dosavadním působení ve vládě? 2) v mainstreamovych médiích (nebudu jmenovat) vyšel článek, že zakládající člen pirátské strany opouští Vaší stranu, převážně z důvodu, že Vám jde pouze o omlouvám se za tento náš "vesnický" výraz o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec se blíží. Profesor Jiří Svoboda PL o lhaní a dnešku

12:00 Konec se blíží. Profesor Jiří Svoboda PL o lhaní a dnešku

„Sále častěji mne napadá, že se blíží konec. Definitivní a neodvratný.“ Tato slova cituje režisér, p…