Šéf ČSSD udeřil na Fialu: Neřeší problémy. Lpí na pravicové ideologii, a ta v krizích selhává

30.12.2022 21:45 | Rozhovor

Z DEŠTĚ POD OKAP „Jsem přesvědčen, že česká vláda zbytečně lpěla na pravicové ideologii, odmítla naslouchat názorům odborníků i opozice a nenašla odvahu, aby podnikla radikální a razantní kroky v boji proti zdražování či energetické krizi,“ bilancuje letošní rok předseda ČSSD a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda. Pro ČSSD to byl rok nula a čeká ji první ze tří let na cestě k návratu do Sněmovny. Do roku příštího doufá, že se politici přestanou hádat a daný čas využijí k práci.

Šéf ČSSD udeřil na Fialu: Neřeší problémy. Lpí na pravicové ideologii, a ta v krizích selhává
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Šmarda

Jak byste shrnul končící rok 2022?

Byl to první rok pravicové vlády v České republice a zároveň první rok války na Ukrajině. To jsou dvě věci, které podle mého názoru ovlivnily končící rok nejvíce. Přestože pravicová vláda na začátku roku u řady lidí vzbuzovala velké naděje, že bude o něco konceptnější nebo že napraví některé problémy České republiky, které tu předtím byly, tak bohužel spíše zklamala.

Čím?

Především tím, že nedokázala řešit zdražování, inflaci a prudké zhoršení životní úrovně některých skupin obyvatelstva.

Kde vidíte důvody, proč současná vláda zklamala?

Jsem přesvědčen, že česká vláda zbytečně lpěla na pravicové ideologii, odmítla naslouchat názorům odborníků i opozice a nenašla odvahu, aby podnikla radikální a razantní kroky v boji proti zdražování či energetické krizi. Například zastropování cen energií přímo u výrobců nebo razantní vstup na trh s potravinami, tedy věci, které Česká republika potřebovala a pravicová vláda nedokázala najít odvahu k jejich řešení. Byla přesvědčena, že trh vyřeší vše, nechala věci plynout, jen přihlížela a kvůli tomu nakonec Česká republika velmi tvrdě narazila, což se dotklo nejen životní úrovně domácností, ale ohrozilo to i samotnou existenci řady firem.

Jak tedy vnímáte kritiku vůči vládě, že nemá ve svých řadách dostatek odborníků k řešení takových krizí? 

Vláda má k dispozici široké odborné zázemí. Nevidím problém tak jednoduše, že kdybychom vyměnili ministra za kvalifikovanějšího, problém by se odstranil. Vláda nemá odvahu a přistupuje k řešení zaslepeně pravicovou ideologií. Používá jednoduché pravicové recepty jako dříve vláda Klausova, Topolánkova nebo Nečasova – v tomto nepřichází s ničím novým a opakuje staré chyby pravicových vlád.

Zmínil jste pravicovou ideologii. Jistě by se našlo mnoho těch, kdo by levicový přístup nazval rovněž ideologií…

Každý, kdo si chce vytvořit názor na svět, musí vycházet z ideologie. Kdo z žádné nevychází, zmateně se komíhá po světě bez reálného cíle. Jsem přesvědčen, že právě v dobách krizí pravicová ideologie selhává a není schopna vnímat reálné potřeby lidí a to, jak konkrétní lidé v konkrétních zaměstnáních skutečně žijí.

Kvůli krizi selhává systém státní podpory. Přetížené jsou pracovní úřady i sociální odbory, nemají dost lidí a navíc mají nízké mzdy. Selhávají tedy výzvy, aby si Češi v problémech došli říci o pomoc státu formou sociální pomoci. Na úřadech jsou od ranních hodin dlouhé fronty, výplata dávek v některých případech chodí pozdě. Co vy na to?

Vláda se chytila do vlastní pasti, byla přesvědčená, že problémy státního rozpočtu vyřeší tím, že zmrazí peníze určené pro státní úředníky, ale zároveň neprovedla reformu veřejné správy. Dnes se o potřeby lidí má postarat nedostatečné množství špatně placených lidí, ať už ve zdravotnictví, na úřadech práce nebo v dalších oblastech veřejné správy. A špatně placení a přepracovaní lidé nemohou odvádět dobrou práci – to je problém, na který vláda naráží.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hájí vládu. Tak si řekli o odměnu.“ Jakl a proč zaplatíte víc České televizi

7:30 „Hájí vládu. Tak si řekli o odměnu.“ Jakl a proč zaplatíte víc České televizi

„Není tu žádný důvod, proč má stát vydržovat barák za 8 miliard korun.“ ParlamentnímListům.cz to řek…