Sobotkovo divadlo s demisí mělo být hlavně útokem na Zemana. Pozorovatel na Ukrajině Blaško čeká v letošním roce mnohem důležitější věci, než o kterých se běžně mluví

01.01.2018 8:21 | Zprávy

ROZHOVOR Čeká nás rizikový rok. Jak na poli vnitropolitickém, tak zahraničním. Pravice při vší chuti zakázat levici toto nikdy neudělá, protože by pak musela korigovat sama sebe a odhalily by se nedostatky a problémy, které taktně přehlíží či překračuje. V bilančním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se bývalý zpravodaj voleb na východní Ukrajině, Roman Blaško, zabývá také volbou prezidenta a jako jednu z absurdit poukazuje na úvahu kandidáta Michala Horáčka vypustit do Jeleního příkopu lva. Největší politická absurdita se však podle Blaška jmenuje – Sobotka. Nezapomene se ani na Ukrajinu a obsáheji se pohovoří rovněž o naší současné „pseudodemokracii“….

Sobotkovo divadlo s demisí mělo být hlavně útokem na Zemana. Pozorovatel na Ukrajině Blaško čeká v letošním roce mnohem důležitější věci, než o kterých se běžně mluví
Foto: Lucie Sýkorová
Popisek: Roman Blaško

Jak hodnotíte rok 2017? Nebyl příliš bezpečný, ale doba také není bezpečná. Kdo za to ale může?

Myslím, že to nelze říct vůbec tak černobíle. Svět je v jakési procesní tenzi, kdy se centralistický unipolární svět mění na multi nebo vícepolární, nebo ještě přesněji vícecentralistický. A tím je vlastně společnost na všech úrovních v jakémsi napětí, kdy jedni neví co dělat, protože nevědí, co se pořádně děje, co se po nich chce, a je to hlavně proto, že nejsou schopni opustit stará schémata, své zájmy a nedokážou myslet sami a zorientovat se. Druzí se trochu orientují, ale neopustí své pozice zájmů. Jsou na nich přílišně závislí. Většinou jde i o vlastní existenciální standardy. Třetí se také vyznají a přizpůsobují se, jen nevědí, co se po nich chce. Další to zas neumí realizovat.

Protože tyto procesy mají svou vlastní různědobou setrvačnost. Vypadá to často jako chaos víc, než ve skutečnosti je. No a co z toho vyplývá pro společnost? Jestli nechce být pouhým stádem, musí se naučit i jiné věci než liberálně konzumnímu užívání života ve smyslu tady a teď, na úkor budoucích generací. Musí se učit v budoucnu společenským vztahům, společenské diskusi, a to kultivovaným způsobem, práci s informacemi a tvůrčímu přístupu, který je přínos nejen pro člověka samotného, ale především pro společnost. Všechny faktory musí paralelně být ve spojitosti. Pak teprve mohou bránit sami sebe, společnost a vůbec bezpečnost vlastní i celospolečenskou. Zpátky k té bezpečnosti. Riziko lokálních ale válek pořád trvá. Viz konflikt KLDR versus Jižní Korea, řízený USA.

Ten příští rok asi bude „némlich“ to samé, nebo očekáváte něco průlomového, něco vydatného, něco s velkým N?

Rok 2018 bude vysoce rizikovým, protože řada procesů bude kulminovat. Zároveň se začala projevovat realizace euroasijského prostoru prostřednictvím „Hedvábné stezky“ a ten bude vyžadovat stabilitu Evropy. A protože Čína s Ruskou federací tento dlouhodobý proces de facto řídí, dříve nebo později se podřídí i ti, co nechtějí. Do té doby je však možné to o dost zbrzdit skutečným válečným konfliktem. A nejlépe směrem k hranici Ruské federace. Anebo rozjet tolik konfliktů a tak, aby se jimi muselo zabývat. Ale už je dávno jasné, že sílu a moc, jakou USA měly, dnes nemají.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Čína , Rusko , Sobotka , Ukrajina , Roman Blaško

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Václav Fiala

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foldyna si četl Koudelkovu zprávu: Groteska, slátanina

11:42 Foldyna si četl Koudelkovu zprávu: Groteska, slátanina

Úřad vedený magorem ale, vcelku logicky, může generovat pouze magorské výstupy, řekl pro Parlamentní…