Starosta Richter: Věřím, že výstavbu desítek nových bytů Dolní Počernice zvládnou

11.06.2018 15:46

Dvacet let v čele radnice. Co se během dvou dekád za jeho působení událo a jaké jsou jeho výhledy rozvoje Dolních Počernic na příští roky? Mandát starosty chce obhájit i letos. V rozhovoru, který poskytl Zbyněk Richter (ODS) pro ParlamentníListy.cz, nám také prozradil, jak politika ovlivnila jeho osobní život. A nejen to.

Starosta Richter: Věřím, že výstavbu desítek nových bytů Dolní Počernice zvládnou
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta městské části Praha - Dolní Počernice Zbyněk Richter (ODS)

Starostou jste již dvacet let, což je dlouhá doba. Vidíte za sebou výsledky své práce? Na co jste nejvíce pyšný?

Za těch 20 let jsme toho v Dolních Počernicích udělali opravdu hodně. Nejvíce nás potěší slova uznání od našich občanů a od návštěvníků Dolních Počernic.

Je naopak něco, co se vám prosadit nepodařilo? Proč?

Nedaří se nám ukončit některé právní spory a průběžně bojujeme s nárůstem dopravy zejména na našich páteřních komunikacích Českobrodské a Národních hrdinů.

Radnice není v ideální finanční kondici, čehož jste si dobře vědomi, a jak jste nedávno upozornil, bez přijatých dotačních titulů nejste schopni zajistit finančně náročnější akce, kterými byste zhodnotili majetek obce nebo vylepšili vzhled MČ. Důvodem je skutečnost, že se obec stále potýká s dopady financování přístavby Mateřské školy DUHA, která byla spolufinancována EU, městem a MČ. Vnímáte tedy zpětně tuto investici jako chybnou? A neměl by za to nést někdo odpovědnost?

Výstavba třetího pavilonu mateřské školy nás sice uvedla do finančních problémů, se kterými se však určitě dokážeme vyrovnat. V žádném případě však tuto investici nepovažujeme za chybnou, naopak stavba je velmi zdařilá a demografické údaje její realizaci opodstatňují.

Kolik by radnice potřebovala získat finančních prostředků, aby mohla bez problémů realizovat všechny plánované či potřebné investice? A kde potřebné finance získat? Lze vůbec spoléhat jen na dotace?

Finančních prostředků není nikdy dost. Je pravda, že se spoléháme na přidělení dotací od HMP, ale také aktivně využíváme různé dotační tituly jak od státu, tak od EU. Výsledek této naší aktivity je v Dolních Počernicích naprosto zřejmý.Dlouhodobě deklarujete, že chcete v Dolních Počernicích zachovat vesnický charakter zástavby. Na druhou stranu, již příští rok by se mělo v obci začít stavět dalších devět bytových domů s jedním polyfunkčním objektem. Vzniknout by tak mělo 310 bytových jednotek. Kde konkrétně a znáte již odhadovanou cenu bytů?

Tento bytový soubor bude realizovat Hl. m. Praha na svých pozemcích mezi ulicemi Českobrodská a U Konečné, o ceně bytů nemám zatím žádnou informaci. Projekt má stavební povolení a rozhodně nejde o nějaké panelové sídliště. Stavba je v souladu s územním plánem, a jak ovlivní život v naší MČ, na to si budeme muset počkat. Já doufám, že to přežijeme, jako to přežila sousední Jahodnice (Praha 14), kde byl vybudován daleko větší bytový soubor.

Neobáváte se, že se zalidňováním obce může dojít k prohloubení sporů mezi starousedlíky a nově příchozími? Přece jen stačí se podívat na Počernický park, kde již není možné se o víkendu v klidu projít, a i nově vzniklá parkovací stání poblíž parku jsou neustále plná.

Tato skutečnost svědčí o tom, že návštěvníkům se u nás líbí. Většina nových obyvatel se zapojuje do veřejného života v naší MČ, ale objevují se i „třecí plochy“, které musí naše samospráva řešit. Počernický zámecký park již nelze rozšířit, ale ve fázi realizace je již Rekreační park U Čeňku, který je situován v území mezi Dolními Počernicemi a Černým Mostem.

Plánujete nějak řešit dopravu v obci? Zejména ulice Národních hrdinů či Novozámecká se potýkají s enormním nárůstem projíždějících aut, což značně narušuje život místním obyvatelům. Je podle vás po stránce dopravní infrastruktury obec na příliv dalších obyvatel připravena?

V současné době jednám s MHMP o zákazu průjezdu nákladní a zejména kamionové dopravy Dolními Počernicemi. Pokud se navrhovaná dopravní opatření uskuteční, tak se nám zcela jistě uleví.

Snažíte se nějak podporovat drobné živnostníky, jež by zajistili základní služby pro obyvatele? Narážím zejména na to, že jediné potraviny se nyní nacházejí až na samém okraji MČ. A kapacita zdravotního střediska je také omezena.

Nevím, kam tímto dotazem směřujete. Prosadili jsme si nové nákupní středisko, které se nachází prakticky v centru Dolních Počernic. Navíc zde funguje celodenní provoz večerky s dostačujícím sortimentem. Jsme si vědomi, že naše zdravotní středisko má omezené prostory. Právě v případě nových bytových souborů, které se budou u nás realizovat, jsou již vyčleněny prostory na rozšíření zdravotnických služeb. Drobné živnostníky podporujeme, pokud jsou v našich objektech. V těchto případech se snažíme o sjednání příznivých nájemních podmínek.

V Dolních Počernicích by měla vzniknout nová základní škola. Výstavba bude realizována ve dvou etapách. Kdy by se mělo začít s tou první a jaký je předpokládaný termín dokončení? Na čem nyní vše závisí?

Tento významný projekt řídí Odbor strategických investic MHMP. V současné době probíhá územní řízení. Pokud půjde vše hladce, mohlo by se začít stavět ve druhé polovině roku 2019. Termín dokončení alespoň pevní etapy vyplyne z výběrového řízení na zhotovitele stavby.

Jak jste se svěřil pro naše stránky, vnitřně cítíte, že byste měl již skončit. Prozradíte nám, jak jste se definitivně rozhodl?

Jsem rozhodnut kandidovat v podzimních komunálních volbách do zastupitelstva MČ Praha-Dolní Počernice. Budu lídrem kandidátky s cílem obhájení své funkce na další volební období.

Co vám osobně práce starosty dala, ale i vzala?

Jako rodák Dolních Počernic mám pocit uspokojení, že jsem se svými spolupracovníky dokázal vytvořit respektovanou městskou část Hl. m. Prahy a za svou práci se nemusím stydět. Naopak zažívám mnohokrát stresové situace, což na klidu nepřidává. Určitě má moje práce vliv na rodinný život, ale za ta léta jsem se naučil vše zorganizovat tak, abych pokud možno vyhověl všem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Kateřina Synková

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vakcíny? Jako když vaří žábu. Rakoviny, autoimunitní nemoci? Doktor Zlínský varuje, o tomto se zatím nemluví

11:14 Vakcíny? Jako když vaří žábu. Rakoviny, autoimunitní nemoci? Doktor Zlínský varuje, o tomto se zatím nemluví

„Myslel jsem si, že nám povinné očkování napaří dřív.“ Lékař Vladimír Zlínský a lídr kandidátky SPD …