Vděk vlasovcům? Za co? Vzpomeňte na 9. května. Německo nám dosud dluží, říká Jiří Kobza

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

07.05.2021 18:31 | Rozhovor

„Období 1945–1948 žádnou totalitou nebylo ani náhodou, to je naprostý blábol totálních nevzdělanců, historických diletantů či manipulátorů. A ani komunisticko-socialistický režim v letech 1948–1989, jakkoli byl nedemokratický a autoritářský, v žádném případě nedosahoval ani vzdáleně hrůzných parametrů německého nacistického okupačního režimu, za kterým je 360 000 mrtvých Čechoslováků, plošná genocida českých Židů a který podle Heydrichova plánu „Řešení české otázky“ plánovitě postupoval směrem k likvidaci Čechů jako národa. Nebýt hrdinného boje a nasazení Rudé armády a jejích spojenců, například Rumunů, tak by se to Němcům zdařilo,“ vysvětluje poslanec Jiří Kobza (SPD).

Vděk vlasovcům? Za co? Vzpomeňte na 9. května. Německo nám dosud dluží, říká Jiří Kobza
Foto: archiv JK
Popisek: Jiří Kobza (SPD)

Máme tu opět výročí konce druhé světové války a osvobození naší vlasti. To se událo významnou měrou i díky Rudé armádě. Jsou však tací, kteří tvrdí, že vlastně o žádné osvobození nešlo, že jsme se z jedné totality dostali do jiné. Dá se to takto říci? A dá se porovnávat německý nacismus s komunistickými režimy vzniklými po druhé světové válce podléhající Sovětskému svazu?

Tato konstrukce je popřením a pokusem o přepsání reálné historie. Nesedí v žádném ohledu – zaprvé časově, protože 9. května 1945 nenastoupila žádná totalita, ale přišlo po dlouhých 6 letech drancování a vraždění Čechů Němci vytoužené osvobození od genocidní německé okupace a návrat správy státu do rukou československých orgánů. Existoval systém více politických stran, byť v omezeném počtu – na rozdíl od První republiky. Volby v roce 1946 dávaly občanům možnost výběru z více variant, existovaly různé typy vlastnictví, možnost podnikat, vycházely desítky konkurenčních novin a časopisů.

Období 1945–1948 žádnou totalitou nebylo ani náhodou, to je naprostý blábol totálních nevzdělanců, historických diletantů či manipulátorů. A ani komunisticko-socialistický režim v letech 1948–1989, jakkoli byl nedemokratický a autoritářský, v žádném případě nedosahoval ani vzdáleně hrůzných parametrů německého nacistického okupačního režimu, za kterým je 360 000 mrtvých Čechoslováků, plošná genocida českých Židů a který podle Heydrichova plánu „Řešení české otázky“ plánovitě postupoval směrem k likvidaci Čechů jako národa. Nebýt hrdinného boje a nasazení Rudé armády a jejích spojenců, například Rumunů, tak by se to Němcům zdařilo.

Proč jsme se vlastně dostali do sovětské sféry vlivu, kdy například Prahu osvobodili Sověti, i když by v ní možná byli o něco dříve Američané? A jak důležitý byl Mnichov?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

historie , Rusko , válka , SPD , Kobza , Vrbětice

autor: Oldřich Szaban

Ing. Viktor Vojtko, Ph.D. byl položen dotaz

Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu

Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Spadlý drát? Na ochranu Green Dealu se vysvětlení hodí, soudí Noveský

20:16 Spadlý drát? Na ochranu Green Dealu se vysvětlení hodí, soudí Noveský

„Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.“ V přísloví vidí energetický expert Iva…