Vlády, neziskovky, média. Všichni společně proti lidem. Shellenberger o Sorosovi, Bidenovi i cenzuře EU

15.06.2024 23:59 | Rozhovor

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Byl jedním z novinářů, kteří rozkryli aféru Twitter Files. Příběh o tom, jak politici a tajné služby tlačili na provozovatele sociálních sítí při Bidenově volebním vítězství. Nyní Michael Shellenberger navštívil Prahu, kde přednášel nejen o této aféře plnému sálu. A poskytl také rozhovor ParlamentnímListům.cz, který se točil kolem jeho vlastního pojmu: Cenzurní průmyslový komplex.

Vlády, neziskovky, média. Všichni společně proti lidem. Shellenberger o Sorosovi, Bidenovi i cenzuře EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Americký novinář Michael Shellenberger, jeden z autorů Twitter Files, debatoval v Praze

Pojďme začít definicí: Cenzurní průmyslový komplex, pojem, který jako novinář dlouhodobě propagujete. Co to je?

Je třeba pochopit, že je to odkaz na velmi slavný pojem vojensko-průmyslový komplex. Kdysi prezident Eisenhower ve svém posledním projevu varoval právě před tímto nebezpečím.

Co tím komplexem myslel? Myslel tím spojení ministerstva obrany, zbrojního průmyslu a také různých think-tanků a neziskovek. To je velmi důležité, protože právě ty dodávaly intelektuální zdůvodnění pro válečné akce. A samozřejmě na tom též finančně vydělávaly.

A já jsem si povšiml, že podobné neziskové organizace, nebo třeba i ty samé, najednou vytvářejí ideologické zdůvodnění pro cenzuru a omezování svobody slova. Takže bylo zřejmé, že se tu rodí podobný komplex.

Když bychom si vzali nějaký příklad tohoto propojení u nás ve střední Evropě, tak se nabízí třeba předvolební kauza AfD a poslance Petra Bystroně, která měla i mezinárodní přesah, když z českých tajných služeb unikly informace k jedné mladé novinářce, od ní to opsali další a takto se to dostalo do Německa, kde pan Bystroň kandidoval do europarlamentu. Je toto ten průmysl?

Myslím si, že ano. Pokud vím, neviděli jsme za celou dobu jediný důkaz. Byla tu jen nařčení od tajných služeb, že někteří čeští a němečtí politici berou peníze z Ruska přes médium Voice od Europe. Nikdo ale nebyl zatčen.

Ano, ani žádné obvinění doposud nebylo vzneseno.

Ano, a v médiích jste si o těch jménech četli. To je přece proti všem novinářským standardům, to slušný žurnalista nedělá, sepsat si story jen na základě nějakých podkladů, co mu dá tajná služba. Tím spíše, pokud je to pár týdnů před volbami. A pokud jde o politiky strany, která se ve výzkumech dostává přes dvacet procent a těm tajným službám, řekněme, není sympatická.

Takže tohle se určitě dá považovat za cenzurní průmyslový komplex. Ale pozor, jeho součástí není jenom cenzura některých tvrzení. Je v tom také šíření dezinformací, které mají ničit reputaci vybraných lidí.

Bavíme se tu o spojenectví vlády, soukromého sektoru a neziskových organizací. Teoreticky tyto tři síly mají navzájem vyvažovat, vytvářet balanc a společnost svobodnější a spravedlivější. To je teorie. Jak se stalo, že tyto síly najednou působí společně, stejným směrem a mohou tak zlikvidovat člověka?

Neziskovky mají teoreticky omezovat a kontrolovat vládu. A já bych dodal, že taky média mají omezovat a kontrolovat vládu. Role médií je k pochopení hodně důležitá.

Pokud média spolupracují s vládou, tak spíše omezují a kontrolují opozici a tím fakticky pomáhají vládě a státním orgánům.

Média k těmto aktivitám využívají jak vlády, tak neziskové organizace. A to už je hodně znepokojivé, pokud se jedná o tak významné a vlivné neziskové organizace, jako jsou třeba ty od George Sorose.

S tím je v USA ještě jeden problém, totiž že pokud se pustíte do kritiky Sorose, vykoledujete si obvinění z antisemitismu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Proč jste vlastně kandidovala do EP?

Dobrý den, neustále jste tvrdila a tvrdíte, jak chcete v EP hájit zájmy občanů, hlavně teda těch mladých, ale přitom chcete být eurokomisařkou. Proč jste tedy vlastně kandidovala do EP a myslíte to, co říkáte vážně? Já to třeba chápu tak, že EP je pro vás jen pojistkou, abyste nějakou funkci měla, k...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec se blíží. Profesor Jiří Svoboda PL o lhaní a dnešku

12:00 Konec se blíží. Profesor Jiří Svoboda PL o lhaní a dnešku

„Sále častěji mne napadá, že se blíží konec. Definitivní a neodvratný.“ Tato slova cituje režisér, p…