Zhubl 80 kilo, hospodu zavřel. Je filmař, v ČT si neškrtne a řekl celou pravdu o umělcích

01.02.2021 4:44 | Zprávy

ROZHOVOR „Umělci skutečně nejsou všichni milionáři. A někteří ve finále teď opravdu za tu kasu šli,“ říká na reakce, které se ozývají na adresu umělců, režisér Tomáš Magnusek. K náladě ve společnosti podotýká: „Lidi jsou fakt zoufalí, naštvaní, přemýšlejí, jak ta nařízení přečurat.“ Vysvětluje, proč má strach z kompenzací, jež stát v „době koronaviru“ vyplácí. Říká, že ačkoliv není volič vládnoucí strany, nelíbí se mu, jak někteří lidé neustále do vlády „šijou“, a že se nevyplatilo, že premiér chtěl dělat některé věci „k vůli lidu“. Za velký problém považuje distanční výuku. „Já bych navrhoval, aby žáci tento školní rok opakovali,“ říká z pozice bývalého učitele. Promluvil i o ČT, o „zaškatulkování“ i o novém dílu Bastardů, který začne zanedlouho natáčet. Vyjádřil se také ke slovům prezidenta Zemana.

Zhubl 80 kilo, hospodu zavřel. Je filmař, v ČT si neškrtne a řekl celou pravdu o umělcích
Foto: archiv T. Magnusek
Popisek: Tomáš Magnusek

Situace pro umělce rozhodně není nijak lehká, kultura už řadu měsíců víceméně stojí. Někteří si museli najít náhradní práci mimo kulturu, aby se uživili. Jak to, pane režisére, zvládáte vy?

Za prvé musím říct, že to opravdu není jednoduché a myslím si, že není správné tu situaci zlehčovat. Protože je umělec a umělec. Jsou herci, kteří jdou z filmu do filmu nebo dlouhodobě hrají v seriálech. Ale pak jsou třeba muzikáloví nebo divadelní herci, kteří se soustředí především na tuto práci. A v momentě, kdy jim vypnete tento, pro ně mnohdy jediný příjem, především u těch mimopražských, tak to může být skutečně existenční problém. Nemají šanci si naspořit díky tomu, že hrají třeba v nějakém mega filmu. Je nutné si říct, že umělci nejsou jedna stejná velká skupina. Tak to není. Takže děkuji vám za tuto otázku, protože ta situace skutečně pro řadu lidí není jednoduchá. Opakuji, ne každý hraje za desítky tisíc ve filmech a seriálech.

A jak to zvládám já? Když mi bylo dvaadvacet, tak jsem založil sociální službu osobní asistence, kterou se celou dobu snažím vést. Chodíme pomáhat k lidem, ke kterým se třeba nedostane charita a podobně. Funguje to jako domácí péče. A i já teď mám také pravidelné služby v terénu. Zavřená je i naše Viktorka, herecký dům a restaurace, kterou jsme před třemi lety otevřeli v Ratibořicích. A protože to bylo teprve před třemi lety, kdy jsme ji otevřeli, tak jsme si samozřejmě ještě nedokázali vytvořit nějakou finanční rezervu. Ale nestěžujeme si. Člověk se musí snažit. Žena chodí na brigády, já pracuji v osobní asistenci a situaci zatím zvládáme. V této době je výhodou, když měl člověk více aktivit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Podali jsme žalobu a začal panikařit.“ Advokát odhalil praktiky „bojovníka od klávesnice“ Cempera

21:45 „Podali jsme žalobu a začal panikařit.“ Advokát odhalil praktiky „bojovníka od klávesnice“ Cempera

Jan Cemper, který spoluzaložil a vede spolek Manipulátoři.cz, čelí žalobě ze strany Matouše Bulíře, …