Svoboda (KDU-ČSL): Zámek Jezeří - uhlí v. hudba

28.07.2013 9:04

Střet dvou světů. Jak poslední strážce kultury proti agresivní hrabivosti působí zámek Jezeří na úpatí Krušných hor a na samém srázu Mostecké uhelné pánve. Bojuje o přežití, a přesto zanedlouho ožije operou - jako za starých časů.

Svoboda (KDU-ČSL): Zámek Jezeří - uhlí v. hudba
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Pavel Svoboda

Jeden vtip říká, že Beethoven napsal tři symfonie: Třetí, Pátou a Devátou. Z těchto tří slavných ta první, totiž Třetí (Eroica) měla premiéru - víte kde? Ne ve Vídni, ne v Mnichově, ale na zámku Jezeří. To proto, že zdejší pán kníže František Maxmilián Lobkowicz byl hudební fanatik - organizátor hudebního života, sám pěvec, který zde vydržoval kvalitní orchestr, obdivovaný nejen Beethovenem, ale např. Haydnem a dalšími. Byla to ostatně v Čechách pro hudbu požehnaná doba: nejen na Jezeří museli úředníci a zaměstnanci dobře spravovat panství, ale i být zdatnými muzikanty, aby při větších produkcích mohli doplnit profesionální základ zámecké kapely.

Dnes je zámek Jezeří v dosti smutném stavu. Dlouho se do něj neinvestovalo, snad v očekávání, že jej těžba uhlí pohltí. Přesto se okolo něj vytvořilabuňka pozitivní deviace - okruh lidí, kteří v této oblasti, raněné nejen brutální těžbou uhlí (viz osud historického města Most), ale i předchozím vysídlením německého obyvatelstva, chtějí okolo zámku Jezeří vzkřísit kulturní tradice. Do této snahy patří především festival Hudební léto v Jezeří, jenž nám za pár dní připomene jednoho ze šéfů obdivované zámecké kapely, původem slovenského skladatele J. J. Röslera, a to nastudováním jeho komorní opery "Vrahem z pomsty".

Mimochodem, zámek Jezeří má i dosud neopravené zámecké divadlo; jeho rekonstrukce by vytvořila zajímavý trojúhelník českého barokního divadlo spolu s Českým Krumlovem a Litomyšlí.

Je dobře, že o Mostecku můžeme slyšet i v dobrém, nejen o vytunelované Mostecké uhelné společnosti, nejen o ostudě, že si sami nejsme doma schopni tuto věc právně vyřešit a dělají to za nás švýcarské soudy. Tak mě napadá, kam by se měla investovat část z těch 14 miliard, o které minulá vláda nejevila z nějakých velmi podezřelých důvodů zájem. Zámek Jezeří a vše, co představuje, si to zaslouží nejen kvůli minulosti, ale hlavně kvůli naší budoucnosti: uhlí můžeme dovážet z ciziny, vlastní kulturu však nikoliv.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kdu.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Fialova vláda podporuje a schvaluje Migrační pakt EU

22:55 Vích (SPD): Fialova vláda podporuje a schvaluje Migrační pakt EU

Jak by to asi vypadalo, kdyby místopředseda jakékoli z minulých vlád přiznal, že v zahraničí odsouhl…