„Každý měsíc je jen na městském majetku škoda kolem padesáti tisíc korun. Máme posprejované budovy, památky, vyvrácená značky, rozbité koše
a lavičky. Další škody v řádech desetitisíců korun udělají pachatelé i našim podnikatelům. Nechceme jen nečinně přihlížet, proto jsme se rozhodli pro takto radikální řešení,“ netají se starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý.
Ten se i minulý týden sešel s místními podnikateli, kteří si právě stěžovali na stále více posprejované město a nepořádek, který zůstává po vandalech.
„Necháváme se inspirovat v Hodoníně, Jihlavě či Třebíči, kde tento systém již řadu let funguje. A úspěšně, o čemž hovoří nejen pokles případů poškození mobiliáře města, usvědčených a dopadených pachatelů, ale i vyplácené odměny. Myslíme si, že tento způsob odměňování spolu s novým kamerovým systémem bude účinný nástroj při boji se sprejery a vandaly,“ je přesvědčený velitel městské policie Stanislav Hrdlička.
Jak dodal, sprejeři jsou velice rychlí. „Na jejich podpisy, které se hlavně v poslední době objevují ve městě, jim stačí pár sekund. Jsou těžko dostižitelní. Navíc se potýkáme s nezájmem lidí, kteří jejich vandalství mnohdy přehlížejí. Bez pomoci veřejnosti se jen těžko něco změní. Proto chceme obyvatele města motivovat,“ věří ve zlepšení.
V současné době se návrh na odměňování připravuje. Poté jej musí schválit rada města. Platit by tak mohl od začátku nového roku. (ewi)

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: breclav.org