„V minulosti byl rozpočet města prezentován bez toho, aniž by někdo vysvětlil občanům a zastupitelům priority, podle kterých byl rozpočet sestaven. My jsme priority sestavování rozpočtu na rok 2015 stanovili takto: sestavit vyrovnaný rozpočet, připravovat investiční akce v tomto volebním období kontinuálně s cílem maximálně využít dotační prostředky EU a státního rozpočtu a transparentní rozdělování finanční podpory města do různých oblastí veřejného života v České Lípě. Zbývá dodat, že prioritou vedení města pro rok 2015 bude rovněž nastavení procesů sestavování i schvalování rozpočtu, jeho formální stránka a jako samostatná kapitola také financování příspěvkových organizací a dalších společností městem zřizovaných,“ uvedla starostka České Lípy Romana Žatecká.
Rozpočet na rok 2015 byl na zasedání zastupitelstva schválen v pozměněné formě, odsouhlaseny byly celkem čtyři pozměňovací návrhy předložené vedením města. Změny rozpočtu částečně vyplynuly z připomínek jednotlivých politických stran a hnutí zastoupených v zastupitelstvu města, nejvíce změn si však vynutila novela zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů. Ta začala platit od 20. února letošního roku, změny tak nemohly být zapracovány do původně zveřejněného návrhu rozpočtu.
Změny související s novelou zákona o rozpočtových pravidlech se dotkly především grantových programů města. Ty mají nyní jiné názvy, ale především je nutné všechny zásady těchto nově pojmenovaných dotačních programů města pro nejrůznější oblasti přepracovat tak, aby odpovídaly novele zákona. Jakmile budou zásady přepracovány a schváleny ve výborech a zastupitelstvu, musí být na 30 dní zveřejněny. Teprve poté mohou organizace podávat žádosti o dotace. Tyto žádosti pak budou výbory a komise hodnotit podle nově stanovených kritérií a poté bude o dotacích rozhodovat zastupitelstvo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mucl.cz