České Budějovice: V Dukelské vznikl nový energetický obor

26.01.2023 14:51 | Tisková zpráva

Zájem o studium oborů blízkým elektroenergetice je na vzestupu. A rozhodně to nemá souvislost pouze se současnou energetickou krizí. Jde o trend dlouhodobý, protože práce v elektroenergetice je oprávněně považována za velmi stabilní a perspektivní.

České Budějovice: V Dukelské vznikl nový energetický obor
Foto: cb-info.cz
Popisek: České Budějovice

„Zájem o studium fyzikálních oborů je skutečně vzestupu a co je také pozitivní, přibývá zde žen. Stále více mladých lidí si uvědomuje, že práce v elektrotechnice má obrovskou budoucnost. Atraktivita těchto studijních směrů je už taková, že si školy své studenty dokonce už mohou i vybírat,“ uvedla v této souvislosti předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová, která už několik let pravidelně vyjíždí se svými přednáškami mezi jihočeské středoškoláky.

Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická (SPŠSE) Dukelská v Českých Budějovicích dokonce ve spolupráci s Jihočeským krajem Skupinou ČEZ otevřela v letošním školním roce zcela nový obor Elektroenergetika a elektrické stroje. „Tento obor je určen pro přípravu nových pracovníků pro Temelín a další elektroenergetické firmy. Jen do prvního ročníku jsme přijali 24 ze zhruba 50 uchazečů. Nyní nás další přijímací zkoušky čekají a nepochybujeme, že opět bude z koho vybírat,“ konstatoval ředitel školy Jaroslav Koreš.

Vystoupení šéfky českého jaderného dozoru a vysokoškolské pedagožky Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze si vyslechlo zhruba 300 studentů VOŠ, SŠ a Centra odborné přípravy Sezimovo Ústí, Střední průmyslové školy strojní a stavební (SPŠSS) v Táboře, gymnázií v Táboře, Sezimově Ústí a cirka 110 studentů Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické (SPŠSE) Dukelská a gymnázií Jírovcova, Česká a J. V. Jirsíka v Českých Budějovicích. Přibližně pětinu všech účastníků tvořily dívky.

Anketa

Kdo víc rozděluje společnost?

hlasovalo: 42148 lidí

Přestože přednáška na českobudějovické „průmyslovce“ byla určena studentům čtvrtých ročníků přítomných škol, prodral se na ni i třeťák Vít Pavlíček. „Energetika mě mimořádně zajímá a nechat si utéct přednášku paní Drábové bych si nikdy neodpustil,“ svěřil se student.

Přítomné středoškoláky současně oslovil i personalista Skupiny ČEZ Pavel Šimák, který představil nejen možnosti různých forem stáží či studijních pobytů v Jaderné elektrárně Temelín, ale i budoucnost práce v ČEZ. Mluvilo se o uplatnění na stávajících i nově přípravových blocích. Mimo jiné připomněl, že od loňského září se dvě absolventky Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze a Západočeské univerzity v Plzni připravují na práci operátorek temelínských bloků. „V ČEZ jsou dobří technici vždy vítáni,“ řekl posluchačům Šimák.

Plnohodnotné operátorky sekundárního okruhu některého ze dvou bloků jaderné elektrárny se stanou po dvouleté přípravě a získání potřebných kvalifikací. Po následné tříleté praxi a dalších kvalifikačních testech mohou přejít na posty operátorek primárního, čili jaderného, okruhu. „Navíc z velína jsou otevřené dveře na další expertní a manažerské pracovní pozice a případné budování profesní kariéry,“ doplnil Šimák.

Specialisté ČEZ jsou už mezi středoškoláky jako doma. Skupina má vybudovanou stabilní síť spolupracujících vysokých a středních škol. V rámci Jihočeského kraje se jedná o 14 středních škol, v celé České republice pak o více než sedm desítek středních a 15 vysokých škol.

Škála nabídky ČEZ studentům středních a vysokých škol je velice široká. Zahrnuje například praxe a exkurze, besedy s významnými osobnostmi energetiky, odborné přednášky, stáže, Jadernou maturitu, Energetickou maturitu, Distribuční maturitu, ESCO maturitu pro středoškoláky či ESCO trainee program pro absolventy vysokých škol, možnost zařazení do stipendijních programů, spolupráci na diplomových nebo odborných pracích, soutěže a další aktivity. Podrobnosti nabízejí webové stránky ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Znojmo: Jedinečný svátek vína se blíží

22:08 Znojmo: Jedinečný svátek vína se blíží

Festival vína VOC Znojmo, jedinečný svátek vína, vinařů a všech příznivců vinného moku, máme už témě…