Dny evropského dědictví v Šumperku

31.08.2016 12:59 | Zprávy

Dny evropského dědictví pořádá město Šumperk pod záštitou Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Jako každý rok se tradičně druhý víkend v září zdarma otevřou veřejnosti památky, které nebývají běžně přístupné. V řadě z nich budou připraveni průvodci s informacemi o jejich historii a architektonickém vývoji.

Dny evropského dědictví v Šumperku
Foto: sumperk.cz
Popisek: Náměstí v Šumperku

I letos zahájí Dny evropského dědictví v Šumperku koncert. „Tentokrát se nebude konat v klášterním kostele, ale na střeše šumperského divadla, a to ve čtvrtek 8. září 2016 od 19 hod.,“ vysvětluje Bohuslav Vondruška z oddělení kultury a vnějších vztahů Městského úřadu Šumperk. Vystoupí oblíbená šumperská parta „Trocha klidu“ a také „Iglau Ungenau“, které je uměleckým uskupením kolem Aleše Kauera - alternativa, která vnímá "hudbu" skrze poezii. V jejich tvorbě nenajdete refrény ani hudební sóla, vše se odvíjí od slova a vše se mu také podřizuje. Skupina často reaguje na aktuální podněty a pocity, čímž nepřímo dokazuje, že poezie je ryze současná, hbitá a moderní forma vyjádření. Vstupné na koncert bude činit 50 Kč. V předprodeji si lze vstupenky zakoupit v Informačním centru Šumperk.

Sobota už bude patřit památkám. Od deváté hodiny ranní bude zpřístupněna radniční věž, navíc bude v 10 hod. dopoledne slavnostně odhalen restaurovaný původní hodinový stroj radničních věžních hodin. „Hodinový stroj byl vyroben v Uničově v r. 1910 pro novou radnici v Šumperku. Sloužil do konce druhé světové války, kdy jej nahradil modernější stroj z Vyškova. Od té doby ležel téměř bez povšimnutí ve věži. V loňském roce byl restaurován hodináři pod vedením Jiřího Valenty z Kolšova. Stejní hodináři před pěti lety opravili i hodinový stroj ve věži evangelického kostela v Šumperku,“ vysvětluje Vondruška.

Mezi další zpřístupněné památky budou patřit kostely Zvěstování Panny Marie, sv. Jana Křtitele a sv. Barbory. „Není bez zajímavosti, že ve všech třech kostelech mohou návštěvníci obdivovat freskovou výzdobu z poloviny 18. století od stejného autora – uničovského malíře Ignáce Oderlického,“ doplňuje Vondruška. Přístupný bude rovněž tzv. Geschaderův dům s expozicí Čarodějnické procesy a bývalé šlechtické sídlo rodiny Žerotínů – šumperský „zámeček“ s řadou původních renesančních prvků, mezi které patří kamenná ostění oken a zdobené kazetové stropy.

Po nemalém zájmu v minulých ročnících Dnů evropského dědictví bude zpřístupněno i zákulisí Divadla Šumperk. „Návštěvníci se v doprovodu divadelní inspicientky budou moci podívat do zákulisí divadla a nahlédnout tak do míst, kde se rodí divadelní představení – do šaten herců, do kostymérny, na pracoviště zvukaře a osvětlovače a dalších,“ vysvětluje Vondruška.

Za výstavami se mohou zájemci vydat do Vlastivědného muzea v Šumperku, které sídlí v tzv. „Pavlínině dvoře“ – někdejším sídle významné rodiny Karla Chiariho. K navštívení budou výstavy „Stolečku, prostři se!“ (Výstavní síň), „Koupaliště a plovárny“ (Rytířský sál), „ Kouzlo papírových modelů hradů a zámků“ (Hollarova galerie), „Autíčkománie“ (Muzejíčko) a „Rozmazaný svět“ (Galerie mladých) a také stálá expozice „Příroda a dějiny severozápadní Moravy“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Uherské Hradiště: Město potvrzuje svůj turistický potenciál

22:42 Uherské Hradiště: Město potvrzuje svůj turistický potenciál

Uherské Hradiště si stále upevňuje svou pozici atraktivního cíle cestovního ruchu v regionu Slovácka…