„Oprava se během stavebních prací zkomplikovala. Oproti podkladům od původního majitele, tedy Římskokatolické farnosti Frýdek, jsme po odkrytí dlažby v altánu narazili na původní pískovcové bloky, na kterých celý altán stojí. Museli jsme tedy zvolit jiný pracovní postup, aby se nám altán nezřítil. Nakonec jsme jílové těsnění opravili, voda opět dosáhla potřebné hladiny, zaplnila rezervoár a nyní z něj vytéká,“ připomenul a vysvětlil náměstek Jiří Kajzar, který jedním dechem dodal, že je ale třeba mít stále na paměti, že se jedná o vodní živel, který je nevyzpytatelný, a je tedy možné, že voda bude z rezervoáru vytékat další desítky let, nebo taky jen několik měsíců. Pak by se muselo přistoupit k razantnější rekonstrukci, která by si vyžádala i novou výstavbu altánu.
Aby město vytékající vodu z rezervoáru zajistilo na co možná nejdelší čas, rozhodlo se přistoupit ke zvykům dávno minulým a na zimu rezervoár zazimovat. Podle pamětníků se to běžně dělávalo, aby voda v rezervoáru nezamrzla a nepoškodila ho. „Proto jsme vytvořili tak zvaný bypass, který v mrazivých měsících odvede vodu z rezervoáru do stávající odtokové plastové trubky, která vyúsťuje pod rezervoárem a ze které bude možné vodu odebírat,“ dodal náměstek Kajzar.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV