Již šest měsíců funguje v Hradci Králové celoplošné individuální třídění odpadů. Stěžejní změna, která přinesla prodloužení intervalu svozu zbytkových odpadů a instalaci tisíců kusů nádob na třídění odpadů přímo u jednotlivých nemovitostí, prokázala svojí účinnost a přináší nezpochybnitelné výsledky, které dokazují, že hradecká radnice vykročila správným směrem. „Z výsledků máme samozřejmě radost. Jsou takové, jaké jsme předpokládali,“ říká Radek Sokol, ředitel Hradeckých služeb. Pozadu zůstal prozatím jen počet do projektu zapojených občanů. „Počet přistavených nádob je asi o třetinu nižší, než jsme plánovali. Masivní přistavování probíhalo zejména v prvních měsících od startu projektu, aktuálně jsou to jen desítky nádob měsíčně. Přesto věřím, že tak jako v případě svozu bioodpadu i zde dojde ještě k dalšímu nárůstu,“ dodává Radek Sokol.
Aktuálně je do projektu zapojeno zhruba 13,5 z celkových 25,7 tisíce osob z domácností, kterých se změna intervalu svozu dotkla. V porovnání s průměrem posledních pěti let došlo k významnému snížení množství směsného komunálního odpadu. „Celkové množství zbytkového odpadu kleslo zatím oproti pětiletému průměru o 1333 tun, v porovnání s minulým rokem je to pokles o 539 tun. A to za pouhých šest měsíců,“ hodnotí výsledky Radek Sokol. Pro představu to znamená, že na skládkách či ve spalovně skončilo zhruba o 160 plně naložených popelářských vozidel méně, než tomu bylo v tomto období v uplynulých pěti letech. Hradečanům z rodinných domů se tak podařilo za uplynulých šest měsíců snížit produkci směsného odpadu o více než 39 %. Zároveň také vytřídili výrazně více plastů, papíru či bioodpadu. „Nárůst u papíru je u rodinných domů téměř 24 %, u bioodpadu 14 % a u plastu došlo dokonce k nárůstu o 52 %,“ konstatuje Radek Sokol. „Na závěry je zatím brzy, ale dosahované výsledky prokazují, že pokud by se projekt podařilo ve městě dále šířit a stejný přístup mělo i zbylých cca 75 % obyvatel města, došlo by ke značným úsporám. Ty by při státem připravovaném výrazném zdražení nakládání s odpady Hradci Králové pomohly se vypořádat s požadavky a nároky, které budou na město v blízké budoucnosti kladeny,“ uzavírá Radek Sokol.
„Je to dobrá zpráva o možné cestě jak udržet cenu likvidace odpadu z našeho města pro jeho obyvatele na přijatelné úrovni i do budoucna a chovat se citlivě k životnímu prostředí,“ hodnotí výsledky po prvních šesti měsících projektu primátor města Zdeněk Fink.
Celkový počet obyvatel města 94071 (údaj roku 2016)
Počet nemovitostí – rodinných domů 8915 (jednotky s 1-2 byty)

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV