Hustopeče: Retenční nádrž využije každou kapku deště

15.05.2020 19:53

Retenční nádrž o objemu přes sto kubíků bude umístěna v areálu Městských služeb. Voda zachycená ze střech pak bude použita na zavlažovaní zeleně ve městě. Ročně tak město ušetří sto tisíc korun.

Hustopeče: Retenční nádrž využije každou kapku deště
Foto: Hustopeče
Popisek: Hustopeče

Dlouhodobé problémy s nedostatkem vody v krajině se město Hustopeče rozhodlo řešit mimo jiné vybudováním retenční nádrže, ze které budou především v letních měsících zavlažovány zelené plochy. „Myslím si, že každý vnímá, že celkově na jižní Moravě je ten problém s deštěm prakticky celoroční a nevypadá to, že by se to mělo zlepšit. Tím spíš mi hodně vadilo, když nám každého čtvrt roku chodila z vodovodů a kanalizací faktura za srážkovou vodu ve výši 25 tisíc korun. To jsou vyhozené peníze za něco, co opravdu potřebujeme,“ vysvětlil motivy k práci na projektu místostarosta Bořivoj Švásta.

Nádrž bude umístěna v areálu Městských služeb a svádět vodu do ní bude propracovaný kanalizační systém. „Ze všech střech v objektu Městských služeb bude vybudovaná kanalizace, takže se to tu musí celé rozkopat. V současné době veškerá voda odtud vlastně nevyužitě odtéká do kanalizace a město za ni ještě platí poplatky. Proto je tu ta snaha vodu využít ještě předtím, než odteče. A ještě ušetříme za poplatky za vypouštění dešťové vody oproti současnému stavu,“ dodává stavební technik Radek Krušina.

Všechny náležitosti projektu jsou již připraveny a s budováním by se tak mohlo začít už během letních prázdnin. „Už máme přiznanou dotaci z Operačního programu životního prostředí a v podstatě bychom mohli soutěžit firmu. Nicméně jsme podmínky soutěže ještě jednou poslali ke kontrole poskytovateli dotace a čekáme na odpověď. Projektovaná cena je 5,5 milionu korun a z toho dotace pokryje 85% uznatelných nákladů,“ počítá místostarosta.

Během stavby se počítá s omezením provozu sběrného dvora. „Já doufám, že se to bude moci realizovat částečně, takže bychom nemuseli sběrný dvůr uzavřít úplně. Každopádně nějaký dopad na provoz to mít bude, ale to se občané včas dozví, až bude vybrána konkrétní firma,“ uklidňuje místostarosta.

Přestože deště si v Hustopečích moc neužijeme, měla by nádrž zachytit dostatek vody na zálivku a město tím ušetří až 100 tisíc korun ročně. „Je to vypočítané tak, aby nádrž dokázala pojmout i přívalové deště. Jestli a jaké deště přijdou, to nedokáže předpovědět nikdo, ale myslím si, že minimálně na tu zálivku to stačit bude,“ uzavírá Švásta.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kroměříž: Ve všech dětských pískovištích ve městě je nový písek

22:09 Kroměříž: Ve všech dětských pískovištích ve městě je nový písek

Ve všech dětských pískovištích v Kroměříži i místních částech byl v těchto dnech vyměněn písek. Odvo…