Jablonec nad Nisou: Horké židle do konce nouzového stavu v Jablonci nebudou

11. 1. 2021 17:56

Předpovědi počasí hlásí sněžení, pokles teplot a noční mrazy. To se nejvíce dotkne lidí bez domova, kterých je v Jablonci kolem tří set. V minulých letech nabízel azylový dům tzv. horké židle. Letos je však kvůli pandemii koronaviru hodně věcí jinak.

Jablonec nad Nisou: Horké židle do konce nouzového stavu v Jablonci nebudou
Foto: VolbyJablonec.cz
Popisek: Silueta Jablonce nad Nisou
reklama

„V minulých letech jsme řešili zimu a mrazy tím, že jsme nabídli horké židle, v terénu máme k dispozici iglou. Nyní nám k běžné práci stále přibývají vládní opatření a nařízení, zvýšená hygiena, kontroly nošení ochranných prostředků, zařizujeme testy pro ty, kdo se necítí zdrávi, regulujeme množství lidí uvnitř azylového domu,“ říká oblastní ředitelka Naděje Milena Havrdová a dodává: „V azylovém domě běží všechny čtyři služby pro lidi bez domova, počet lidí v nízkoprahovém denním centru snižujeme na menší skupiny a snažíme se posilovat terénní službu s výdejem materiální a potravinové pomoci.“

V domě Za Plynárnou zřídili dvě karanténní místnosti s vlastním sociálním zařízením a kuchyňkou, kam přijímají nové lidi přímo z ulice. „Ty pak posíláme na testy, ty s negativním výsledkem pak stěhujeme k ostatním obyvatelům azylového domu, abychom uvolnili tzv. karanténu, která čeká na další nové klienty,“ popisuje Havrdová.

Noclehárna v azylovém domě funguje podle slov ředitelky v režimu 24/7. „To znamená, že klienti zůstávají i přes den uvnitř a neopouštějí zbytečně zařízení,“ sděluje s tím, že horké židle se po dobu nouzového stavu zatím nabízet nebudou. Tzv. horká židle je služba, kdy klient může strávit noc v nízkoprahovém denním centru vsedě a bezpečí u stolu na židli. Není to sice komfortní, ale může to mnohdy zachránit život. Kvůli pandemii to však letos není možné. V terénu má Naděje k dispozici pět iglou, ale podle Havrdové je větší zájem o spacáky a karimatky. „Ty jsme v dostatečném množství koupili před začátkem zimy. Jsou proti iglou lehčí, snadněji se s nimi manipuluje a v přírodě nejsou tak viditelné,“ uzavírá Milena Havrdová.

Statutární město Jablonec nad Nisou řeší bezdomovectví v úzké spolupráci s organizací Naděje, která je poskytovatel sociálních služeb a snaží se v rámci sociální práce lidem bez domova pomoci. V Jablonci zajištuje terénní program pro osoby bez přístřeší a pro osoby ohrožené sociálním vyloučením, nízkoprahové denní centrum, noclehárnu a azylový dům pro muže a ženy. „Město jejich činnost každoročně finančně podporuje v rámci dotačního programu na podporu registrovaných sociálních služeb, v roce 2020 to bylo 1,6 mil. korun. Aktuálně v Jablonci nad Nisou evidujeme zhruba 300 osob bez přístřeší,“ konstatuje náměstek primátora pro oblast humanitní David Mánek. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zlín: Voda z pramene Příluky opět splňuje limity pro pitnou vodu

21:23 Zlín: Voda z pramene Příluky opět splňuje limity pro pitnou vodu

Voda z pramene Příluky (u točny MHD) již opět vykazuje charakter pitné vody. OŽPaZ zlínského magistr…