Jak tedy fond funguje? Dělí se na tři hlavní části: zeleň, odpady a ostatní služby. Každá skupina se financuje sama ze sebe, tedy příjmy například z pokut za kácení stromů se primárně využijí zpět na výsadbu stromů. Každá část má svůj vlastní rozpočet, u kterého ale vzhledem k nepravidelným příjmům nelze zcela předvídat jeho výši.
Stromy
Stromová kategorie je převážně financovaná poplatky za kácení, které platí kromě občanů i samo město při vlastních investicích. Z této části fondu se platí nadstandardní péče o stromy, tedy zalévání stromů, jejich ošetřování, řezy, vazy apod. Hodnota stromu na kácení se stanovuje na základě jeho parametrů, stavu nebo vitality, a to podle metodiky ministerstva životního prostředí nebo agentury na ochranu přírody a krajiny.
„Podle toho my postupujeme celých 30 let,“ komentuje vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková. Jihlavská půda je ale velmi jílovitá, proto odborníci spatřují budoucnost sázení stromů v Jihlavě do zvláštních typů substrátů. „Jíl totiž neposkytuje dostatečný poměr vzduchu a vody pro správný růst dřevin,“ dodává Ruschková. A právě i toto inovativní sázení může být podporováno financemi z Ekofondu. Za loňský rok byly jeho příjmy přes 1,41 milionu korun a výdaje okolo 160 tisíc korun.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV