Kroměříž: Kroměřížské sociální služby dokončují projekt zaměřený na klienty s demencí

06.03.2023 19:53 | Tisková zpráva

Sociální služby města Kroměříže (SSKM) dokončují projekt Demence nezná hranice – zlepšujeme péči o osoby s demencí prostřednictvím vzdělávání a využívání ICT, který je zaměřený na klienty s demencí.

Kroměříž: Kroměřížské sociální služby dokončují projekt zaměřený na klienty s demencí
Foto: Kroměříž
Popisek: Kroměříž

„Cílem projektu je využití nových přístupů poskytování sociálních služeb klientům s diagnostikovanou demencí. Pracovníci díky tomu lépe rozumí potřebám klientů, jsou schopni správně řešit problematické situace vyplývající z jejich jednání a jsou také schopni adekvátně a citlivě komunikovat s rodinami klientů,“ popsal místostarosta Pavel Motyčka. 

Anketa

Jakou školní známkou hodnotíte prezidentství Miloše Zemana?

20%
59%
6%
7%
8%
hlasovalo: 26329 lidí

Projekt je kromě vzdělávání zaměřený také na vybavení zařízení pro klienty s demencí informačními technologiemi. „Dalším cílem projektu byla také výměna zkušeností v rámci péče o lidi s demencí. Projekt je totiž mezinárodní a realizovaný je díky Evropskému fondu regionálního rozvoje Region Bílé Karpaty. Partnerem projektu je na straně Slovenska Katolická univerzita v Ružomberku, který je partnerským městem Kroměříže,“ dodal Motyčka. Náklady na projekt přesáhly půl milionu korun.

SSKM už loni dokončily jiný projekt zaměřený na klienty s demencí – projekt nazvaný Inovativní přístup k práci s osobami s diagnostikovanou demencí v Kroměříži. Byl také financován z evropských fondů, sociální služby z nich získaly dotaci zhruba 7,8 milionu korun. Týkal se všech pobytových zařízení SSKM, které poskytují služby klientům s demencí. „I když jsme se ve stejném období potýkali s opatřeními spojenými s nemocí covid-19, podařilo se projekt úspěšně dokončit,“ uvedla ředitelka SSKM Dagmar Klučková.

Podle ní byla hlavním cílem projektu snaha věnovat se podpoře okolí člověka, který s demencí bojuje nebo začíná bojovat. „Zaměřili jsme se nejen na klienty samotné, ale také na specializované vzdělávání pracovníků, vzájemnou spolupráci s rodinnými příslušníky a na využívání pomoci ze strany externích odborníků i dobrovolníků. Společně jsme pak mohli rozmotávat obrazný Alzheimerův uzel,“ vysvětlila Klučková. V rámci projektu SSKM pořídily i speciální kompenzační pomůcky, například velký tablet s dotykovým displejem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladá Boleslav: Klienti Naděje pomáhají s venčením psů v útulku

7:37 Mladá Boleslav: Klienti Naděje pomáhají s venčením psů v útulku

O lidech bez domova se obecně ví, že milují čtyřnohé kamarády a velmi často si je pořizují jako své …