Liberec: Fokus zajistil práci pro další zdravotně postižené

16.10.2017 16:00

Novou kavárnu V patře na liberecké Jánské ulici otevřela v pátek 13. října organizace Fokus. Kavárna, kde hosty obsluhují zdravotně postižení, se bude snažit na sebe vydělat sama. Návštěvníkům dokonce začne nabízet také snídaně. Hodně spokojených hostů popřáli nové kavárně i náměstci hejtmana Libereckého kraje Přemysl Sobotka a Pavel Svoboda.

Liberec: Fokus zajistil práci pro další zdravotně postižené
Foto: liberecky-kraj.cz
Popisek: Liberec

Liberecký Fokus se stará o lidi s psychickým onemocněním. Je jedinou organizací v kraji, která pro tyto zdravotně postižené vytváří pracovní místa. Klienti Fokusu pracují například jako zahradníci, údržbáři nebo uklízeči. Dohromady zajišťuje Fokus handicapovaným nyní 38 pracovních míst.

„Kavárnu jako chráněnou dílnu provozujeme už 11 let v sousedním Jablonci nad Nisou. V Liberci zatím takové zařízení, které by představovalo pracovní příležitost pro lidi s duševním onemocněním, chybělo. Teď se nám konečně podařilo kavárnu otevřít,“ uvedla Lenka Schneiderová, ekonomka společnosti Fokus.

Jak připomněla, většina klientů Fokusu bere vedle invalidního důchodu i dávky v hmotné nouzi. Pokud se pro ně podaří najít zaměstnání, stát ušetří. Jablonecká kavárna si vydělává na své náklady především zakázkami na občerstvení pro firmy. Vedení Fokusu doufá, že i liberecká kavárna V patře se brzy vydá stejnou cestou. Nyní zde pracují na zkrácený úvazek 4 lidé.

Kavárna bude mít v úterý a středu otevřeno už od 6:30 hodin, v ostatní dny od 8:00 hodin. Snídaňové menu plánují pracovníci kavárny nabízet za 80 korun a na výběr budou tři varianty.

V kavárně nechybí ani herna pro děti

„Sen každého handicapovaného je žít normálně. K tomu potřebuje dvě základní věci, bydlení a práci. My se snažíme jim zařídit aspoň tu práci,“ zdůraznila Lenka Schneiderová. „Lidé s duševním onemocněním potřebují určitou pravidelnost. Režim. Sami si ho ale vytvořit nedokážou. Práce jim tento režim dává. Nejenže jim potom stoupá sebevědomí a uznání ve společnosti, v níž se pohybují. S pravidelným režimem se současně lepší jejich zdravotní stav,“ dodala.

Otevření nové kavárny zpestřilo také kulturní vystoupení klientů Fokusu. Současně si mohli návštěvníci prohlédnout drobné keramické ozdoby, pocházející z chráněných dílen organizace. „Je perfektní, že se kavárna otevřela. Zvykly si sem chodit maminky s kočárky, které se k nám bez problémů vejdou až čtyři najednou,“ řekla za obsluhu kavárny 21letá Kateřina.

V kavárně, která fungovala od května ve zkušebním provozu, je dokonce jedna místnost zařízená jako prostorná herna pro děti - s desítkami hraček a herních prvků. To jistě matky s menšími dětmi přivítají.

„Fokusu fandím už dlouho. A otevření kavárny považuji za výborný počin. Lidé s duševním handicapem se cítí být užiteční, potřební pro společnost. A tento pocit pomáhá jejich psychické rovnováze. Držím kavárně palce, aby měla hodně hostů a od firem dostávala dost zajímavých zakázek,“ poznamenal náměstek hejtmana LK Pavel Svoboda.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Republikové finále Dětské porty bude opět hostit Kroměříž

22:08 Republikové finále Dětské porty bude opět hostit Kroměříž

Posedmé se do Kroměříže sjedou finalisté největší přehlídky dětské interpretační a autorské tvorby f…