Liberec: Zprovoznění nové plničky dopravního podniku na CNG

14.06.2021 20:33

Úspory a větší podpora ekologičtějšího způsobu dopravy ve městě! Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou investoval 23 milionů do vybudování vlastní čerpací stanice na stlačený zemní plyn (CNG). Díky tomu výrazně uspoří náklady na provoz MHD v Liberci.

Liberec: Zprovoznění nové plničky dopravního podniku na CNG
Foto: liberecky-kraj.cz
Popisek: Liberec

Autobusový vozový park Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou, a. s. (DPMLJ) v současné době představuje zhruba necelou stovku vozidel. Z toho celkem 38 ks autobusů je s pohonem CNG, což tvoří zhruba 40%. Provozování doplňování stlačeného plynu u externích dodavatelů je pro dopravní podnik časově náročné s  nezanedbatelnými finančními náklady. V praxi to vypadalo tak, že 2 až 3 zaměstnanci strávili celou noční směnu jízdami k externím plnícím zařízením.

„Na začátku roku 2020 se DPMLJ rozhodl dopravce pro výstavbu vlastní kapacitní plnící stanice, která zaručí spolehlivý provoz s nižšími provozními náklady a nezávislost dopravního podniku na externích dodavatelích,“ zdůrazňuje Michal Zděnek, předseda představenstva DPMLJ, a.s.

Vlastní výstavba plnící stanice byla podmíněna souhlasem správců distribuční sítě plynu a elektrické energie pro zajištění dostatečné kapacity těchto sítí. Tato skutečnost se za vzájemně dojednaných podmínek nakonec podařila. 

Výstavba plnící stanice CNG byla realizována v období od listopadu 2020 do dnešního dne. Před vlastní výstavbou bylo nutno uvolnit prostor, vystavět opěrnou zeď se sousedními pozemky a přeložit osvětlovací stožáry.

„Z důvodu absence dešťové kanalizace je součástí úpravy ploch podzemní nádrž pod nově upraveným parkovištěm s kapacitou 90m3, tak aby i při přívalových deštích bylo zaručeno max. 7 litrů za vteřinu odtoku povrchových vod do splaškové kanalizace,“ vysvětluje Petr Žídek, předseda dozorčí rady dopravního podniku.

Další nutnou podmínkou výstavby plnící stanice byla výstavba nové trafostanice včetně kompletních nových rozvodů elektrické energie po celém areálu. Nová trafostanice je již koncipována pro budoucí změnu napěťové hladiny přívodů vysokého napětí ze současných 10 kV na 22 kV instalací transformátoru s přepínatelnými vývody a reservním prostorem pro umístění druhého transformátoru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihlava: Hornický skanzen neuzavře žádné cesty na Šacberku ani nezdevastuje přírodu

17:35 Jihlava: Hornický skanzen neuzavře žádné cesty na Šacberku ani nezdevastuje přírodu

Město Jihlava chce zřídit hornický skanzen pod Šacberkem. Poté, co jihlavské zastupitelstvo odsouhla…