Město Benešov zavedlo chytrý parkovací systém

22.07.2017 14:37

V Benešově byl v červenci uveden do provozu pilotní projekt chytrého parkování. Moderní systém parkování ve středu města usnadní řidičům parkování a umožní zaplacení za parkování bezkontaktní platební kartou nebo aplikací v telefonu.

Město Benešov zavedlo chytrý parkovací systém
Foto: wikipedia
Popisek: Benešov

Po půlročním zkušebním provozu město rozhodne, zda systém koupí. Cena parkovacího systému, jednoho z největších realizovaných v České republice, se pohybuje okolo 2,3 mil. Kč.

Město Benešov je tak jedno z prvních českých měst, který takto rozsáhlý parkovací systém zavedlo a jeho zkušenosti budou mít velký význam pro další aplikace chytrých parkovacích systémů.

„Smart city“ je v současné době jedním z nejskloňovanějších termínů spojených s rozvojem městských aglomerací. Zaměřuje se na efektivní využívání stávajících a hledání nových zdrojů, snižování spotřeby energií, eliminaci zátěží životního prostředí, sdílení dat pro veřejné účely a optimalizaci dopravy. Vedení města Benešov počátkem tohoto roku rozhodlo o realizaci pilotního projektu chytrého parkování s využitím nejmodernějších technologií, tedy o Smart city řešení v oblasti optimalizace dopravy.

Pro pilotní projekt bylo vybráno Masarykovo náměstí, Malé náměstí a Tyršova ulice. Cílem pilotního projektu je zklidnit provoz ve středu města tím, že poskytne řidičům včas informaci o volných parkovacích místech. Každé parkovací místo na Masarykově náměstí, Malém náměstí a v Tyršově ulici je osazeno senzorem, který odesílá bezdrátově informaci o tom, zda je parkovací místo obsazeno. V Benešově je nyní instalováno celkem 155 parkovacích senzorů. Senzory jsou napájeny baterií, která zajistí jejich provoz po dobu 10 let.

Informace o stavu parkovacího místa jsou odeslány do centrální databáze a z ní na informační tabule. Současně jsou zobrazeny ZDE. 
Informační tabule jsou umístěny v ulicích Nová Pražská, Pražská a Tyršova.

Do parkovacího systému je začleněno i parkoviště Pod Brankou. Zde nejsou osazeny senzory jednotlivá parkovací místa, ale počítá se průjezd pod závorami.

Inovativní na projektu je i vedle klasické platby mincemi s vracením přeplatku možnost modernějšího způsobu platby, a to bezkontaktní platební kartou či aplikací v telefonu nebo tabletu.

Mobilní aplikace Smart4City – Parkování je určena pro chytré telefony s operačním systémem iOS a Android, které je možné bezplatně stáhnout z App Store a Google Play. Oproti klasickému placení mincemi nebo bankovní platební kartou má aplikace řadu výhod.

Aplikace připomene uživateli, kdy bude končit doba, za kterou zaplatil, a zároveň umožní parkovné prodloužit bez nutnosti vracet se k vozidlu.

Doklad za parkování přijde uživateli do e-mailu, aplikace má možnost souhrnného měsíčního daňového dokladu, zobrazí všechny parkoviště v mapě a dokáže také navigovat na vybrané parkoviště.
Aplikace umožňuje platbu až ze tří zadaných bankovních platebních karet až pro tři zadané státní poznávací značky aut.

Uživatel, který má svůj účet na www.smart4city.cz, může po zadání hesla kontrolovat provedené platby, stáhnout a vytisknout daňové doklady za zaplacené parkovné. Daňový doklad může být vydán za jednotlivá parkování nebo jako souhrnný měsíční daňový doklad (úspora nákladů především pro živnostníky).

Městská policie získá lepší informovanost o provozu na parkovišti a bude moci efektivněji kontrolovat zaplacení parkovného. Podle zkušeností ze světa se výběr za parkovné zavedením smart parkovacího systému zvýší o 40 až 60 %.

Tento způsob placení parkovného lze nyní použít nejen v Benešově, ale i v Kolíně, Poděbradech a připravuje se v Nymburku. V současné době jej používá již několik stovek uživatelů. Systém má i sekundární benefit využití pro město nejen snížením administrativní zátěže, ale i získáním statistických informací o využití jednotlivých parkovacích míst. Tyto podklady umožní městu kvalifikovanější plánování, např. vyhodnocení, zda počet míst pro hendikepované občany je dostatečný, zda výběr peněz za parkování odpovídá obsazenosti parkoviště, zda kapacita parkovišť odpovídá skutečné potřebě občanů a návštěvníků. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Litoměřice: Obnova veřejného osvětlení přinese výraznou úsporu

20:27 Litoměřice: Obnova veřejného osvětlení přinese výraznou úsporu

Úsporu elektrické energie až o 90 % přinese městu Litoměřice projekt „Obnova soustavy veřejného osvě…