Mladá Boleslav: Dnes se opět otvírá zřícenina Michalovická putna veřejnosti

01.04.2023 7:04 | Tisková zpráva

Společnost Kultura města Mladá Boleslav od soboty 1. dubna po zimní přestávce opět otevírá veřejnosti zříceninu Michalovická putna.

Mladá Boleslav: Dnes se opět otvírá zřícenina Michalovická putna veřejnosti
Foto: mb-net.cz
Popisek: Hrad uprostřed města Mladá Boleslav

V dubnu a v říjnu je otevřeno jen o víkendech od 10 do 16 hodin, od května do září bude otevřeno denně s výjimkou pondělků od 10 do 17 hodin. Základní vstupné je 40 korun, děti do 15 let platí 10 korun, senioři od 65 let 20 korun.

Anketa

Má vláda zvýšit základní sazbu DPH z 21 % na 23 %?

4%
96%
hlasovalo: 25921 lidí

Nedaleko Mladé Boleslavi, vlastně jen na druhém břehu řeky Jizery, leží zřícenina gotického hradu Michalovice, díky dominantní věži známého spíše jako Michalovická putna. První zmínku o hradu najdeme ve 13.století, když se roku 1281 začal Jan z rodu Markvarticů, psát z Michalovic. Hrad byl postaven na strmém výběžku nad řekou, se samostatně opevněným předhradím odděleným hlubokým příkopem. Samotný hrad byl obehnán dvojitou hradbou a pozůstatky hradního paláce napovídají, že byl dvoupatrový.

Nejcharakterističtějším prvkem je obranná válcová věž, která přečkala i nešetrné hledání pokladu v 19. století. Byla podkopána a na jedné straně se sesunula o celé patro. Její stabilita však byla později obnovena a dodnes je přístupná veřejnosti. Výhled z ní ocenil i Karel Hynek Mácha, na jehož počest je zde umístěna bronzová deska.

Když jdete chodbou a stoupáte po točitém schodišti nahoru na vyhlídku, cítíte, jako byste padali k jedné straně. Shora je působivý pohled na údolí Jizery, část Mladé Boleslavi a věž Lorety v Kosmonosích. Neví se, jestli staří hledači pokladů na hradě něco našli, ale poklad tu opravdu byl. V roce 1935 pracovníci Českých drah při opravě statiky věže našli přímo pod ní váček se 470 stříbrnými mincemi z období třicetileté války.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Bude válka?

Podle Řehky je válka Ruska s NATO možná. Možné v životě vše, to je pravda. Nakolik je ale podle vás taková válka pravděpodobná? A nebyla by to třetí světová? Nechci nic zlehčovat, ale nesnaží se tak Řehka ospravedlnit jen rekordní výdaje na obranu, minimálně s nimi přichází v době, kdy vláda potřebu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hradec Králové: Údržbu a opravy městského majetku posílí čtyřicet milionů korun

19:34 Hradec Králové: Údržbu a opravy městského majetku posílí čtyřicet milionů korun

Na opravy chodníků, výměnu městského mobiliáře, kontejnerová stání či údržbu sportovišť uvolnili zas…