Mladá Boleslav: Na Radouči opět fungují syslí hlídky

07.06.2025 16:09 | Tisková zpráva
autor: PV

Po celé léto se budou návštěvníci Radouče opět setkávat s dobrovolníky, kteří budou informovat o syslích obyvatelích. Už pátou sezónu v řadě.

Mladá Boleslav: Na Radouči opět fungují syslí hlídky
Foto: cenapp.cz
Popisek: Mladá Boleslav

Radouč v Mladé Boleslavi je evropsky významnou lokalitou, jde o cenné území suchých vřesovišť a trávníků. Známá je ale hlavně díky početné kolonii kriticky ohrožených syslů obecných.

„Syslí hlídky na Radouči fungují každé léto od roku 2021 ve spolupráci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a místní základní organizace ČSOP Klenice. Sysli jsou roztomilí, a tak si získali přízeň obyvatel přilehlého sídliště i návštěvníků. Jsou aktivní přes den a možnost si je zblízka prohlédnout je lákavá. Tito hlodavci si postupně na častý pohyb lidí zvykli a z velké části tak ztratili svou přirozenou plachost. Pro původně divoká zvířata to je ale riziko. Problém je i nevhodná potrava, kterou lidé někdy syslům nabízejí, a volně pobíhající psi, kteří mohou sysly honit nebo jim rozhrabat nory,“ vysvětluje Jitka Matoušová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která koordinuje záchranný program pro sysla obecného.

Hlavním úkolem dobrovolníků je dohlížet na to, aby návštěvníci zvířata nekrmili nevhodnou potravou a nesnažili se je chytat či jinak rušit. Důležité je také vysvětlovat důvody. Informují i o životě syslů, místních zajímavostech nebo o probíhajícím záchranném programu. „Práci syslích hlídek na Radouči hodnotíme pozitivně a za uplynulé čtyři roky je vidět posun k lepšímu. Myslím, že se nám daří na návštěvníky působit a většina z nich respektuje naše doporučení a zajímá se o další informace. Občasné incidenty se sice vyskytnou, ale není jich mnoho,“ popisuje Milada Vrbová z ČSOP Klenice.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.

Denis​ Doksanský byl položen dotaz

Vojáci

Proč jsou podle vás pro ČR větším rizikem bývalý ukrajinští vojáci než jiní Ukrajinci? Nebo jak jste to myslel, že je třeba je prověřovat? Podle mě by se měli prověřovat všichni, ale nechápu tu vaši narážku na vojáky.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sokolov: Kácení stromů zahájí přípravy na výstavbu heliportu v areálu Bohemia

7:17 Sokolov: Kácení stromů zahájí přípravy na výstavbu heliportu v areálu Bohemia

V areálu Bohemia v Sokolově se rozbíhají přípravy na vybudování nového heliportu pro potřeby připrav…