Mníšek pod Brdy: V pátek bude odborně ošetřen Skalecký buk

11.05.2016 12:24

Skalecký buk, Strom roku 2013, bude odborně ošetřen v pátek 13. května 2016, a to díky podpoře Nadace Partnerství v rámci projektu Zdravé stromy pro zítřek.

Mníšek pod Brdy: V pátek bude odborně ošetřen Skalecký buk
Foto: mnisek.cz
Popisek: Mníšek pod Brdy

Skalecký buk, náš "stříbrný" Strom roku 2013, je nepřehlédnutelnou živou dominantou Barokního areálu Skalka a neodmyslitelně jeho součástí. Byl zde, vedle kostelíku sv. Maří Magdalény, vysazen pravděpodobně mezi lety 1760 a 1780, ve stejnou dobu, kdy byly vybudovány kapličky křížové cesty. Je tedy stár přibližně 250 let. Přežil obě světové války i devastaci celého areálu včetně poddolování svahu, na němž roste. Byl svědkem životních osudů mnoha našich předků. Dnes mu my můžeme - a musíme - poskytnout nezbytné odborné ošetření, jehož cílem je zajistit, aby byl ještě po dlouhou dobu majestátní ozdobou Skalky.

Díky Nadaci Partnerství se stane Skalka jedním ze 14 míst v celé České republice, kde bude letos ošetřeno celkem 13 stromů a jedna alej. Do projektu Zdravé stromy pro zítřek se dobrovolně zapojilo 15 arboristů, kteří stromy odborně ošetří.

Cílem těchto akcí je zlepšit vitalitu stromů a zajistit jejich bezpečnost pro okolí. To učiní certifikovaní arboristé, kteří vlastní certifikát European Tree Worker (ETW). Stromy k ošetření vybrala Nadace Partnerství spolu s odbornou komisí na základě jejich zdravotního stavu a z něj vyplývající potřebnosti zásahu. Přihlížela také k významu stromu pro dané místo a komunitu nebo na zapojování veřejnosti.

Více o stromech, které budou letos ošetřeny

Nadace Partnerství nám umožňuje dlouhodobě pečovat o skalecké stromy. Díky tomu, že jsme se mohli se Skaleckým bukem zapojit do ankety Strom roku 2013, jsme následně za hlasy pro náš strom získali 17 138 Kč, které město využilo k vytvoření informační tabule o historii buku a edukační pomůcky pro děti tematicky zaměřené na stromy. V roce 2015 Nadace Partnerství ohodnotila jako kvalitní náš projekt Janovy lípy na Skalce a po hlasování veřejnosti, která také naši snahu ocenila, jsme získali z nadačního grantu finance na výsadbu pětice lip kolem sochy sv. Jana Nepomuckého a pětice spolkových lip. Nyní Nadace podpořila ošetření právě Skaleckého buku. Děkujeme!

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

spalovací motory

Kéž by se vám podařilo zrušit zákaz spalovacích motorů, ale upřímně, věříte tomu, že se vám to podaří? Jak toho chcete docílit? Zatím to nevypadá, že by EU chtěla zákaz zrušit. Nejsou to z vaší strany jen plané sliby před volbami?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Litoměřice: Čtyři městské objekty budou napojeny na centrální vytápění

19:06 Litoměřice: Čtyři městské objekty budou napojeny na centrální vytápění

Výkopovými pracemi v Eliášově ulici začala realizace plánovaného připojení k systému vytápění a dodá…