Mníšek pod Brdy: V pátek bude odborně ošetřen Skalecký buk

11.05.2016 12:24

Skalecký buk, Strom roku 2013, bude odborně ošetřen v pátek 13. května 2016, a to díky podpoře Nadace Partnerství v rámci projektu Zdravé stromy pro zítřek.

Mníšek pod Brdy: V pátek bude odborně ošetřen Skalecký buk
Foto: mnisek.cz
Popisek: Mníšek pod Brdy

Skalecký buk, náš "stříbrný" Strom roku 2013, je nepřehlédnutelnou živou dominantou Barokního areálu Skalka a neodmyslitelně jeho součástí. Byl zde, vedle kostelíku sv. Maří Magdalény, vysazen pravděpodobně mezi lety 1760 a 1780, ve stejnou dobu, kdy byly vybudovány kapličky křížové cesty. Je tedy stár přibližně 250 let. Přežil obě světové války i devastaci celého areálu včetně poddolování svahu, na němž roste. Byl svědkem životních osudů mnoha našich předků. Dnes mu my můžeme - a musíme - poskytnout nezbytné odborné ošetření, jehož cílem je zajistit, aby byl ještě po dlouhou dobu majestátní ozdobou Skalky.

Díky Nadaci Partnerství se stane Skalka jedním ze 14 míst v celé České republice, kde bude letos ošetřeno celkem 13 stromů a jedna alej. Do projektu Zdravé stromy pro zítřek se dobrovolně zapojilo 15 arboristů, kteří stromy odborně ošetří.

Cílem těchto akcí je zlepšit vitalitu stromů a zajistit jejich bezpečnost pro okolí. To učiní certifikovaní arboristé, kteří vlastní certifikát European Tree Worker (ETW). Stromy k ošetření vybrala Nadace Partnerství spolu s odbornou komisí na základě jejich zdravotního stavu a z něj vyplývající potřebnosti zásahu. Přihlížela také k významu stromu pro dané místo a komunitu nebo na zapojování veřejnosti.

Více o stromech, které budou letos ošetřeny

Nadace Partnerství nám umožňuje dlouhodobě pečovat o skalecké stromy. Díky tomu, že jsme se mohli se Skaleckým bukem zapojit do ankety Strom roku 2013, jsme následně za hlasy pro náš strom získali 17 138 Kč, které město využilo k vytvoření informační tabule o historii buku a edukační pomůcky pro děti tematicky zaměřené na stromy. V roce 2015 Nadace Partnerství ohodnotila jako kvalitní náš projekt Janovy lípy na Skalce a po hlasování veřejnosti, která také naši snahu ocenila, jsme získali z nadačního grantu finance na výsadbu pětice lip kolem sochy sv. Jana Nepomuckého a pětice spolkových lip. Nyní Nadace podpořila ošetření právě Skaleckého buku. Děkujeme!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ústí nad Orlicí: Pardubický kraj počítá s výstavbou v Perle

16:58 Ústí nad Orlicí: Pardubický kraj počítá s výstavbou v Perle

První prosincový pátek zavítal do Ústí nad Orlicí hejtman Pardubického kraje Martin Netolický společ…