Nový Jičín zavádí nejmodernější systém nakládání s odpady

26.09.2019 10:04

Město Nový Jičín kompletně promění nakládaní s odpady. Díky nové digitální technologii tak bude odpadové hospodářství Nového Jičína patřit k nejvyspělejším v České republice. S pomocí elektronického evidenčního systému získá město absolutní přehled o odpadech. Ten zastupitelům dosud chyběl.

Nový Jičín zavádí nejmodernější systém nakládání s odpady
Foto: Nový Jičín
Popisek: Nový Jičín

V obci je jako zásadní součást nového hospodaření s odpady zaváděn evidenční systém. Na každou popelnici či kontejner bude umístěn QR kód. Ten slouží k odečtu množství odpadu v daném místě. „Cílem proměny odpadového hospodářství je získat lepší přehled o nádobách ve městě a především o jejich průběžné naplněnosti při svozech. Na základě údajů, které získáme, chceme upravit trasy a frekvenci svozových tras tak, aby svážení odpadu bylo pro město méně nákladné. Od nového odpadového hospodářství si tedy slibujeme i zlevnění celého systému, vysvětluje místostarosta města Ondřej Syrovátka a doplňuje: „Na základě získaných dat budeme zvažovat i zavedení motivačního systému, který by měl dále podpořit třídění obecních odpadů.“

Komplexní změny

Zásadní součástí nového odpadového hospodářství města bude systém evidence odpadů. Ten v Novém Jičíně zavádí, jako součást komplexních změn v odpadovém hospodářství, společnost JRK. Evidenční systém zajistí ve městě kontrolu nad počtem nádob v ulicích, jejich naplněností či četnosti svozů. Díky tomu budou moci v Novém Jičíně nastavit optimální nakládání s městskými odpady a v součinnosti s technickými službami města zjednodušit svozové trasy.

Evidence, rychlost, motivace

A jak evidenční systém funguje? Jednoduše; jeho hardwarová část představuje nástroj na sběr dat – tedy mobilní terminál, který načítá QR kódy, a ta softwarová zase pracuje s daty. Systém je přizpůsobený na míru města Nový Jičín. Důvody, proč ho zastupitelé vybrali, shrnuje místostarosta Ondřej Syrovátka: „Evidenční systém ECONIT jsme zvolili mimo jiné i proto, že – kromě evidence nádob, druhů odpadů či četnosti svozů – může být jednoduše doplněn o motivační systém pro občany. A rovněž pracuje na principu QR kódů, se kterými se terénním zaměstnancům pracuje lépe a rychleji než s čárovými kódy.

Společnost JRK Česká republika nabízí nápaditá řešení, jak zlepšit nakládání s odpady. Má tři hlavní poslání: 1. snížení množství směsného komunálního odpadu, 2. předcházení jeho vzniku, 3. zvýšení úrovně třídění. Aby toho dosáhla, tak nabízí komplexní partnerství pro odpadové hospodářství a řešení na míru pro každou obec. Více najdete ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Covidová taškařice

Pěkný den, pane Pavle. V jednu chvíli se zdálo, že očkování proti Covidu bude povinné a neočkovaným bude odepřeno právo pracovat. Podpořil byste takové nařízení vlády?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Luhačovice: U Šťávnice se přemnožily nutrie

21:23 Luhačovice: U Šťávnice se přemnožily nutrie

U řeky Šťávnice v Luhačovicích se přemnožila nutrie říční. Tento druh hlodavce svou roztomilostí lák…