Speciální pracovní skupina složená z odborníků i zástupců památkové péče se zabývala budoucností Rudolfovy aleje v souvislosti s neléčitelnou chorobou jírovců. Výskyt patogenu Pseudomonas syringea, který způsobuje nemoc stromů zvanou slizotoková nekróza, potvrdil u třetiny stromů znalecký posudek Mendelovy univerzity v Brně. Smyslem práce odborníků bylo proto posoudit stav nákazy, prognózu jejího šíření a varianty postupu následně navrhnout radě města. „Odborníci se shodli na jediném možném řešení, a to včasném vykácení všech stávajících jírovců v aleji a jejich nahrazení jiným druhem,“ popsal výsledek jednání pracovní skupiny náměstek primátora Aleš Jakubec. „Své závěry opírají nejen o odborné posudky, ale berou v potaz i zkušenosti ze zahraničí,“ uvedl náměstek Jakubec.
Jako nejvhodnější druh stromu pro obnovu Rudolfovy aleje odborníci doporučili lípu velkolistou (Tilia platyphyllos). Jednotlivé dřeviny má od sebe ve stromořadí dělit vzdálenost deset metrů, na rozdíl od současných pěti metrů. „Tento druh stromu podle odborníků nejlépe koresponduje s historií a významem Rudolfovy aleje, jejím budoucím vzhledem a zároveň vyhovuje nárokům na odolnost dřeviny,“ vysvětlil doporučení náměstek primátora Aleš Jakubec. „Při hledání vhodného způsobu obnovy aleje jsme kladli důraz na takové řešení, které by v maximální míře zohledňovalo historickou hodnotu aleje, a zároveň respektovalo požadavky na dlouhodobou udržitelnost nové výsadby. Závěry berou v potaz estetické, provozní i klimatické podmínky,“ zdůvodnil doporučení pracovní skupiny ředitel Výstavistě Flora Olomouc Jiří Uhlíř.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV