Olomouc: Programové prohlášení - dvanáct bodů dalšího rozvoje města

13.02.2023 21:23 | Tisková zpráva

Rada města Olomouce dnes schválila programové prohlášení do roku 2026. Dvanáct hlavních programových bodů podepsali za současnou koalici primátor Miroslav Žbánek (ANO 2011), Otakar Štěpán Bačák (spOLečně), Tomáš Pejpek (ProOlomouc) a Viktor Tichák (Piráti).

Olomouc: Programové prohlášení - dvanáct bodů dalšího rozvoje města
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

Koalice chce statutární město Olomouc i nadále směřovat mezi vyspělé, moderní, rozvíjející se evropské metropole s vysokou kvalitou života. „Strany a hnutí zastoupené v Radě města Olomouce předkládají občanům statutárního města Olomouce programové prohlášení, a to s vědomím z něj vyplývající odpovědnosti za zajištění řádného fungování města. Jeho cílem je vytvořit otevřené, stabilní a funkční prostředí pro co nejefektivnější správu města a jeho další rozvoj v kontextu celostátní ekonomické, společenské a energetické situace,“ stojí v preambuli.

Městská rada chce do konce svého mandátu nadále snižovat zadlužení města a převzít zpět vodohospodářskou infrastrukturu.

„Kromě celkového snížení dluhu chceme vést proinvestiční politiku. Nově zřízená investiční komise se bude zabývat každoročním, střednědobým a dlouhodobým investičním plánem, jejich tvorbou, aktualizací a naplňováním. Investice a opravy chceme směřovat především do majetku ve vlastnictví města, a to za využití evropských i národních dotačních prostředků. V tomto volebním období chceme převzít i provoz části městské vodohospodářské infrastruktury a pokračovat v přípravě přechodu provozování celé vodohospodářské infrastruktury městem,“ uvedl primátor Miroslav Žbánek.

Voda je v hledáčku pozornosti radních i kvůli suchu a změně klimatu i kvůli protipovodňové ochraně města formou přírodě blízkých opatření. Město má připraveny akční plány Adaptační a mitigační strategie a bude je nyní naplňovat. „Patří sem i revitalizace a zakládání nových parků přímo ve městě. Konktrétně se to týká lokality na Lazcích v Dlouhé ulici, ASO parku poblíž centra, Švýcarského nábřeží nebo východní části Hradiska,“ vyjmenoval náměstek primátora Otakar Štěpán Bačák. S postojem k přírodě úzce souvisí i nakládání s odpady. „Budeme pokračovat v projektové přípravě ekologické a energeticky úsporné likvidace čistírenských kalů, rozšiřovat síť polopodzemních kontejnerů na tříděný odpad, ale hlavně chceme vybudovat nové odpadové centrum s třídící linkou,“ dodal náměstek Bačák.

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
85%
hlasovalo: 21912 lidí

Neméně důležitá je v nadcházejících letech pro město oblast dopravy. Vedení Olomouce zastává vyvážený přístup pro všechny formy dopravy a město by mělo být přívětivé pro chodce a cyklisty. Tomu napomůže rozvoj kvalitní a udržitelné hromadné dopravy, ucelená koncepce parkování a naplňování cílů definovaných v Plánu udržitelné mobility města Olomouce. „Nadále budeme rozšiřovat síť cyklostezek a cyklotras, a to i ve spolupráci s okolními obcemi. Týkat se to bude tras Neředín – Topolany, Samotišky – Droždín – Bystrovany, ale i Jeremenkovy ulice nebo městské části Holice,“ nastínil za koalici náměstek primátora Tomáš Pejpek.

Město se chystá modernizovat tramvajovou trať v Brněnské ulici a opravit tam podchod v Pionýrské. Počítá i s rekonstrukcí tramvajové trati v ulicích Palackého – Litovelská – třída Míru. Dokončena bude hala pro odstavování tramvají poblíž hlavního nádraží.

Vedení města myslí na vzdálenou budoucnost, souvisí s tím sledování hlavních urbanistických koncepcí, jako jsou estetizace veřejného prostoru, zelené klíny v městské zástavbě, okruh parků v centru i aktivizace příměstské krajiny. „Chceme rovněž kultivovat historické jádro včetně dopravního zklidnění a omezení vizuálního smogu,“ podotkl náměstek Pejpek. V plánu je i nastartování revitalizace tržnice a starého autobusového nádraží.

Nová koalice nezapomíná ani na obyvatele či návštěvníky města. Dostupnost bydlení včetně výstavby 50 městských bytů, podpora nízkopříjmových rodin a naplňování Komunitního plánu sociálních služeb je jednou z možností. Mezi novými položkami je i zřízení Městské rady seniorů. Olomouc bude zároveň modernizovat mateřské a základní školy a zvyšovat jejich kapacitu.

Zdravý životní styl je jednou z priorit. Rada města bude rozšiřovat okruh workoutových hřišť a prostranství pro aktivní odpočinek, stejně jako propojovat rozvoj mládeže a profesionálního sportu. „S tím souvisí vyřešení budoucnosti zimního stadionu, modernizace plaveckého bazénu či postavení sportovní haly při Základní škole Holečkova,“ doplnil primátor Žbánek.

Olomouc nadále zůstane městem květin, kultury a atraktivním cílem turistů. S tím souvisí plánované investice do rozvoje zoologické zahrady i Výstaviště Flora nebo zajištění víceletého financování stěžejních kulturních akcí i podpora kulturních spolků. „V plánu je restaurování sloupu Nejsvětější Trojice stejně jako dokončení obnovy Jihoslovanského mauzolea nebo příprava restaurování Terezské brány a naslouchacích chodeb ve Smetanových sadech, či realizace projektu Muzejní čtvrti,“ shrnul náměstek primátora Viktor Tichák.

Město chce nadále posilovat spolupráci s Olomouckým krajem či Univerzitou Palackého, obcemi, podnikatelským sektorem, profesními komorami a svazy či partnerskými městy. Olomouc chce i v budoucnu být bezpečným a chytrým městem využívajícím aplikace a inovace typu Smart City.

Základní dokument koalice shrnuje ve 12 kapitolách zásadní směry a cíle, kterých chce rada dosáhnout:

  1. Olomouc efektivně hospodařící
  2. Olomouc pečující
  3. Olomouc vzdělaná
  4. Olomouc v pohybu
  5. Olomouc bezpečná
  6. Olomouc prosperující a krásná
  7. Olomouc zdravá a aktivní
  8. Olomouc respektující přírodu
  9. Olomouc kulturní a přitažlivá
  10. Olomouc přátelská
  11. Olomouc moderní a chytrá
  12. Olomouc transparentní a otevřená

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

Důchodová reforma

Tvrdíte, o důchodové reformě jednáte i s laickou veřejností. Jak? Kde? Jsem si ničeho takového nevšiml. A myslíte, že má smysl schvalovat něco, na čem se aspoň z větší části neshodnete s opozicí? K čemu reforma, kterou jiná vláda zase zruší, což už se stalo? Nebylo třeba chybou, že jste s opozicí ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Frýdek-Místek hledá zubaře na vlastní pěst, za pohotovost nabízí dva miliony

22:09 Frýdek-Místek hledá zubaře na vlastní pěst, za pohotovost nabízí dva miliony

Frýdek-Místek zaplatí zubařům, kteří budou sloužit pohotovostní služby. Po měsících jednání se zřizo…