Opava: Masopustní veselí a zabijačka na náměstí

05.02.2023 10:44 | Tisková zpráva

Masopust je slavnostní období mezi Vánocemi a postní dobou. Zatímco jeho počátek, který nastává po svátku Tří králů, má pevné datum, jeho konec na Popeleční středu je závislý na datu Velikonoc.

Opava: Masopustní veselí a zabijačka na náměstí
Foto: liberix.cz
Popisek: Opava

Masopustní zvyky mají zřejmě původ v předkřesťanských slovanských oslavách konce zimy, samotný masopust pak představoval období hodování a veselí mezi dvěma postními dobami. Zvláště konec masopustu byl pro lidi v minulosti oficiálním svátkem hodování, během kterého bylo třeba se dosyta najíst. Pak totiž následoval dlouhý čtyřicetidenní půst.

Anketa

Jak zatím hodnotíte kroky zvoleného prezidenta Petra Pavla?

3%
95%
hlasovalo: 30587 lidí

V Opavě se letos oslavy masopustu, které organizuje město a Středisko volného času (SVČ), rozproudí o víkendu 18. a 19. února. Dvoudenní program, který proběhne na Horním náměstí, rozhodně zdrženlivý nebude, ať už se zábavy či jídla týká. Už od sobotního rána si můžete v obou dnech užít tradiční zabijačku a pochutnat si na jejích produktech přímo na místě nebo si něco dobrého na zub koupit domů.

Pro děti bude připravena výroba masek v prostorách Slezanky. Své výtvory pak jistě s radostí využijí na sobotním masopustním karnevalu. Každé dítě, které přijde v masce, dostane drobnou odměnu.

V rámci doprovodného programu vystoupí na náměstí cimbálové muziky a taneční soubory SVČ. V sobotu v 15 hodin pak udělí primátor masopustní právo maškarám a dočasně jim propůjčí vládu nad městem. Své umění předvede harmonikář, zaposlouchat se můžete také do dechové hudby. Na závěr oslav se v neděli v 15 hodin od Ptačího vrchu vydá masopustní průvod masek, po kterém bude následovat masopustní rej.

Po celý víkend můžete ochutnávat jitrnice a jelita, koláče, punč, tradiční trdelník a další dobroty, užít si veselou atmosféru slavností, dozvědět se něco o tradicích a zvycích zimních oslav a vyzkoušet vynikající sladké kreple.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tábor ošetřuje stromy na třídě 9. května pneumatickým rýčem

16:31 Tábor ošetřuje stromy na třídě 9. května pneumatickým rýčem

Na třídě 9. května provádějí zaměstnanci Technických služeb Tábor (TST) od 2. května 2024 ošetření k…