Jedna taková válečná nemocnice byla totiž zřízena přímo v Pardubicích, v prostoru za dnešním vlakovým nádražím, kde se v současné době nachází sídliště Dukla. „Nemocniční komplex zahrnoval více jak 360 budov a dokázal pojmout na deset tisíc vojáků, kteří sem byli přiváženi z bojů na frontě. Jelikož o existenci vojenské nemocnice na území Pardubic v dnešní době vědí víceméně jen milovníci historie, radnice by proto tuto část historie ráda připomněla prostřednictví naučné stezky věnované Karanténě. Vojenská nemocnice plnila za války důležitou sociální a humanitární roli, právě zde byli léčeni ranění vojáci, kteří byli do té doby rozmístěni po veřejných budovách, což samozřejmě ovlivňovalo chod celého města. Nemocnice se skládala z pěti oddělení včetně karantény s vlastní bakteriologickou stanicí, a právě tento název, karanténa, se nakonec vžil jako označení celého zařízení,“ objasňuje historik Petr Horák s tím, že většina dřevěných budov byla následně rozmontována a prodána, ty zbývající fungovaly do poloviny 20. století jako domovy pro chudé.
„Tato část pardubické historie je většině lidí neznámá a tento projekt by ji měl atraktivní a zároveň naučnou formou připomenout. Rádi bychom do projektu zakomponovali prohlídky s průvodcem a akce pro děti a veřejnost, aby byl zážitek z procházky co nejsilnější. Téma Karantény je přitom natolik obsáhlé a z historického hlediska zasahuje i do dalších lokalit, předpokládáme tedy, že v budoucnu by stezka byla doplňována o další aktivity a postupně rozšiřována. Do přípravy záměru jsme proto zapojili odborníky nejen z Turistického informačního centra, ale také historiky z Univerzity Pardubice, zástupce Národního památkového ústavu či architekty a pracovníky památkové péče radnice,“ představuje ideový záměr a složení projektového týmu, jenž bude naučnou stezku připravovat, náměstek primátora Jakub Rychtecký.
Plánovaná trasa povede po místech spojených s původními objekty Karantény a zájemcům přiblíží nejen její provoz a význam, ale také vliv na běžný život ve městě. „Trasa bude začínat v ulici Gorkého, u ZŠ Waldorfská, kde se původně nacházela vrátnice s kostelem, a pokračovat bude kolem Hvězdárny barona Artura Krause k ulici Teplého, kde stávala pitevna. Součástí stezky by přitom měly být různé přidružené aktivity určené dětem, případně i nějaká umělecká ztvárnění v prostoru. Na tvorbě se navíc mohou podílet sami občané. Pokud má někdo z veřejnosti k dispozici dobové fotografie či jiné historické dokumenty, budeme moc rádi, pokud se obrátí na Turistické informační centrum Pardubice,“ popisuje plánovanou trasu stezky ředitelka TIC a jedna z koordinátorek projektu Miloslava Christová s tím, že jednotlivá stanoviště budou doplněna o panely, které umožní zájemcům nahlédnout na místo v jeho původní podobě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu
Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...
Další články z rubriky
22:12 Ostrava: Zájem o menstruační vložky v ostravských školách je značný
Letos již podruhé zajistila Ostrava distribuci menstruačních vložek do svých 54 základních škol, jej…
- 19:09 Kladno: Rekonstrukce náměstí Svobody odstartuje počátkem září
- 16:13 Liberec: Obnova zdí v Zahradě vzpomínek
- 13:14 Pardubice usnadní práci pečovatelům. Nová parkovací místa urychlí domácí péči
- 10:07 I kontejnery tvoří veřejný prostor. Brno přijalo standardy sjednocující jejich vzhled
- 20:36 Roudnice nad Labem: V červenci probíhá čipování popelnic, přistavte tu svou