Třese se celý německý průmysl. Nový průšvih

23.10.2025 10:41 | Zprávy
autor: Miloš Polák

Zahraniční média, od deníku Bild až po agenturu Reuters, informovala o problémech, v nichž se ocitla velká německá automobilka Volkswagen VW, pod kterou patří i Škoda. Jenže z Německa zaznělo, že ve skutečnosti za vším může stát Trump. A celý německý průmysl se třese.

Třese se celý německý průmysl. Nový průšvih
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noční provoz, ilustrační foto

Automobilový gigant Volkswagen má podle všeho hluboké problémy. V obchodním souboji s Čínou automobilka zjišťuje, že jí scházejí polovodiče a čipy. Společnost VW varuje, že bude nutné pozastavit výrobu modelu Golf, a pokud se situace s čipy v dohledné době nezlepší, mohou přijít i další omezení výroby. O nelehké situaci německé automobilky informoval i server ParlamentníListy.cz.

Krize odstartovala, když nizozemská vláda oznámila že přebírá kontrolu nad společností Nexperia, což je odštěpenecký závod firmy Philips. Číňané prý chtěli kompletní know-how z firmy dostat pod svou kontrolu, tak by podle Nizozemců učinili Evropany zcela závislé na Číně, minimálně v oblasti některých typů čipů. Číňané na krok nizozemské vlády reagovali po svém a VW se ocitá v problémech.

Agentura Reuters připomněla, že Nexperia, nyní pod kontrolou nizozemské vlády, vyrábí v Nizozemsku velké objemy čipů, které se široce používají v automobilovém průmyslu a spotřební elektronice. Většina je balena v Číně a prodávána převážně distributorům.

Jenže německá strana tady nevidí problém jen v Číně, ale také ve 47. prezidentovi USA Donaldu Trumpovi. Server nejčtenějšího německého deníku Bild spekuluje, že na nizozemskou vládu mohl tlačit právě Trump, jemuž nemusela být po chuti spolupráce Evropanů a Číňanů v oblasti produkce čipů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Policie

Z čeho soudíte, že u nás policie víc chrání pachatele než oběti, že voláte po změně? Podle vás u nás policie a třeba i soudy pracují špatně? Ano, vím, že se vám řada rozhodnutí soudů nelíbí, hlavně když se vás týkají a já netvrdím, že s každým rozhodnutím soudu souhlasím, ale obecně si myslím, že js...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

EU by měla změnit postoj k Rusku, říká Drulák

21:16 EU by měla změnit postoj k Rusku, říká Drulák

Bývalý diplomat a předseda spolku Svatopluk Petr Drulák v rozhovoru pro Startitup mluvil o fanatismu…