Pelhřimov: Unikátní kufry doktora Stingla jsou novými exponáty Muzea rekordů

03.06.2020 7:35

Minulý týden jsme jeli s Mírou Markem na Vyšehrad, do baziliky sv. Petra a Pavla, na zádušní mši za pana doktora Stingla.

Pelhřimov: Unikátní kufry doktora Stingla jsou novými exponáty Muzea rekordů
Foto: Archiv
Popisek: Pelhřimov
reklama

Věhlasný český cestovatel, jehož knižní dílo vyšlo po celém světě v celkovém rekordním nákladu 16 919 000 ks (!), zemřel 11. 5. 2020. Na mši nás pozvali naši přátelé, cestovatelé Ruda Švaříček a Štěpán Rusňák. Důstojný obřad byl i podle pana faráře pro Vyšehradskou baziliku prvním rozloučením s indiánským náčelníkem. Ano. Miloslav Stingl byl čestným náčelníkem indiánského kmene Kickapoo. Za svůj život navštívil 151 zemí na všech kontinentech, přičemž měl zvláštní rituál. Kufry ze svých cest nevybaloval.

V jeho pozůstalosti jich zůstalo téměř 280. No, a protože muž s indiánským jménem Okima je členem Rekordmanské síně slávy pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit, požádali jsme Štěpána Rusňáka, jestli by nám některý z kufrů nezapůjčil do naší expozice. Stalo se. Kufry jsme z Prahy přivezli hned dva. Jeden byl prázdný (naši přátelé už ho otevřeli), ale ten druhý byl dosud neotevřený s neznámým obsahem.

Anketa

Existuje v České republice rasová či národnostní diskriminace?

11%
89%
hlasovalo: 6606 lidí

Podle zřejmých indicií se domníváme, že ten první kufr byl němým svědkem cesty pana Stingla na Kubu a do Mexika v letech 1964 a 1965. Ten druhý jsme se také rozhodli otevřít. Položili jsme ho na stůl a přemýšleli, co je jeho obsahem. Cvak, cvak … Tepláky, svetr, noční košile, čokolády z osmdesátých let, baterka, dámské brýle, podprsenky, … Byli jsme trochu zklamaní. Byl to evidentně kufr nějaké starší dámy…

Pak to ale přišlo. Na dně ležela obálka adresovaná na jméno Heda Stinglová, Dětská 17, Praha 10. Uvnitř byl telegram s textem… Drahá maminko k tvým dnešním narozeninám Ti přeji mnoho lásky a abys byla ještě mnoho let s námi. Líbá tě tvůj Míla. Zatajil se nám dech. Před nám ležel kufr maminky jednoho z největších českých cestovatelů všech dob. Obě unikátní zavazadla se stanou novými exponáty našeho Muzea. Budou pro nás vzpomínkou na neuvěřitelně bystrého, malého velkého muže, JUDr. PhDr. Miloslava Stingla. Čest jeho památce.“

Nejstarší muž, který pokořil oba póly

Do České databanky rekordů byl zapsán RNDr. Zdeněk Chvoj. Cestovatel, který se narodil v Praze 16. března 1948, dosáhl v pátek 20. dubna 2018 po sedmidenním pochodu severního pólu v rámci 6členného týmu expedice Last degree ski expedition to North Pole. Na jižním pólu stanul po osmidenním pochodu společně se svým synem Martinem Chvojem dne 12. ledna 2020, tedy ve věku 71 let a 302 dnů. Stal se tak nejstarším mužem planety, který pokořil nejjižnější i nejsevernější bod na zeměkouli. Výkon byl do České databanky rekordů zapsán ve čtvrtek 28. května 2020 v Pelhřimově.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihlava: Uplynulo 160 let od narození Gustava Mahlera

15:16 Jihlava: Uplynulo 160 let od narození Gustava Mahlera

Jihlava a Kaliště se objeví i v celosvětovém streamu. V den 160. výročí narození hudebního velikána …