Prvního nácviku krizového štábu k tomuto tématu se zúčastnili zástupci státu, města, kraje, hasičů, vodárny, Plzeňského Prazdroje, Plzeňské teplárenské a Plzeňské energetiky, tedy klíčové subjekty. V nejbližší době zřejmě vznikne pracovní skupina, jež připraví tři až čtyři varianty, jak efektivně reagovat na ohrožení dodávky pitné vody. Téma se také stane předmětem velkého cvičení v příštím roce. Ve 160tisícové Plzni je průměrná denní spotřeba pitné vody 30 tisíc kubíků, vodu metropole bere z řeky Úhlavy.
„V minulosti jsme se zabývali tématem blackoutu neboli dlouhodobého výpadku dodávek elektrické energie. Nedostatek pitné vody je neméně aktuální, problém může nastat nejen v důsledku technologické poruchy či zlého úmyslu, ale také v souvislosti s dlouhodobým suchem, s nímž se bohužel začínáme potýkat,“ řekl primátor Martin Zrzavecký, který stojí v čele krizového štábu.
Hlavním dodavatelem pitné vody pro Plzeňany je městská Vodárna Plzeň. Podle jejího ředitele Miloslava Vostrého tvoří vodovodní síť 600 kilometrů potrubí, 19 tisíc přípojek, ve městě je přes 30 tlakových pásem. „Osm největších vodojemů má kapacitu 90 tisíc kubíků, při stavu krize by tak mohla jejich zásoba vydržet pro Plzeňany až tři dny při plném počátečním stavu a regulačních opatřeních. Samozřejmě umíme okamžitě na dálku vodojemy zavřít díky centrálnímu dispečinku a pak například vydávat vodu do cisteren a rozvážet, tedy dělat průběžná opatření a reagovat operativně,“ přiblížil. Vodárna Plzeň je devátou největší vodohospodářskou společností v České republice.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV