Plzeň chce změny legislativy, jež zmírní problémy s bezdomovci, cizinci a pracovními agenturami

15.11.2016 19:42 | Zprávy

Plzeň chce iniciovat některé změny legislativy, které by mohly pomoci zmírnit problémy spojené s bezdomovectvím, pracovními agenturami, ubytovnami a bezprizorními cizinci. Právě to jsou oblasti, jež město nejvíc trápí.

Plzeň chce změny legislativy, jež zmírní problémy s bezdomovci, cizinci a pracovními agenturami
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

V západočeské metropoli roste počet lidí bez domova, což souvisí i s praktikami některých pracovních agentur. Možnosti obcí ve vztahu k nepřizpůsobivým jsou přitom omezené, příští rok navíc ztratí samosprávy možnost ukládat zákaz pobytu. Primátor Plzně Martin Zrzavecký proto inicioval velké jednání u kulatého stolu, kterého se v pátek 11. listopadu zúčastnili vedle představitelů města a úřadu také zástupci ministerstva vnitra, práce a sociálních věcí, úřadu práce, inspektorátu bezpečnosti práce, městské a státní policie včetně odboru cizinecké policie a státního zastupitelství. Vzniknout by měla pracovní skupina odborníků z těchto rezortů, jež se bude podněty města zabývat.

„Počet bezdomovců, zejména z řad nepřizpůsobivých osob, na našem území roste, většinou jde o cizince. Úkolovat městskou policii, aby denně a opakovaně tyto osoby kontrolovala, není řešením. Jedinou možností je upravit legislativu, ať již ve směru k personálním agenturám a jejich zodpovědnosti za dovážené pracovníky, k firmám, které jejich služeb využívají, nebo k obcím, které mají jen omezené pravomoci,“ uvedl primátor. Počet bezdomovců v Plzni se odhaduje na zhruba 500, což je o 70 více než před rokem. Velkým problémem jsou aktuálně Slováci, zejména ve věku do 30 let, kterých skokově přibývá a celkově tvoří nejpočetnější skupinu cizinců bez domova - více než 30 procent z celkového počtu bezdomovců na území města Plzně.

Ubytovaní cizinci, včetně těch, kteří se ocitli na ulici, se do Plzně dostávají převážně cestou personálních agentur. Ve chvíli, kdy přijdou o práci, nikdo se o ně nepostará. „Chceme například, aby novela zákona o zaměstnanosti zahrnovala i povinnost pracovních agentur postarat se o daného člověka po určitou dobu,“ uvedl Aleš Průša z magistrátního odboru bezpečnosti a prevence kriminality. V Plzni je evidováno přes 15 tisíc cizinců, vzhledem k velmi nízké nezaměstnanosti je stále velký tlak na dovoz pracovní síly. Podle zástupce úřadu práce roste počet pracovních míst, jež jsou prostřednictvím pracovních agentur zajišťovány. Město posoudí možnost nastavení takové právní cesty, která by přenesla na pracovní agenturu odpovědnost za navrácení dotyčného cizince do domovského státu ve chvíli, kdy cizinec přestane pracovat. V případě českých občanů Plzeň navrhuje jako jednu z možností zavedení domovského práva, tedy to, aby se o občana postarala jeho domovská obec.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hradec Králové: Studie protipovodňových opatření v Plotištích

22:42 Hradec Králové: Studie protipovodňových opatření v Plotištích

V následujících měsících bude vznikat nová studie proveditelnosti protipovodňových opatření v městsk…