Městská část Praha 11 letos odstartovala pilotní projekt participativního rozpočtu s názvem Spolu za lepší 11: z rozpočtu k tomuto účelu vyčlenila 4,5 milionu Kč, o jejichž osudu rozhodnou sami občané. Jak vlastně myšlenka „otevřít“ samosprávu občanům vznikla?
„S občany se snažíme intenzivně bavit o tom, co jim na Jižním Městě chybí, nebo co by chtěli změnit. Díky těmto rozhovorům i pravidelným veřejným setkáním tak získáváme mnoho užitečných podnětů, které nám pomáhají spravovat městskou část s respektem k reálným potřebám místních obyvatel. Zavedení participativního rozpočtu bylo proto logickým krokem: jde o skvělý způsob, jak zjistit, co si lidé přejí udělat, a zároveň jim rychle pomoci jejich přání realizovat,“ vysvětlil starosta MČ Praha 11 Ing. Petr Jirava (ANO).
Návrhů, jak zmíněné finanční prostředky využít a zlepšit tak život na Jižním Městě, se nakonec sešlo celkem 53. Vedle přání zřídit v konkrétních lokalitách květinové záhony, nové přechody pro chodce či podzemní kontejnerová stání se mezi nimi objevily i návrhy zaměřené na rozšíření možností trávení volného času. Jde například o záměr výstavby skateparku, pořízení trampolín, pingpongových stolů, chytré lavičky nebo prostorné pergoly pro pikniková setkání, ale i založení muzea rybářského sportu a přírody.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV