Praha 5: Výtvarné umění i tvoření pro radost nabízí Komunitní centrum Prádelna

11.05.2018 8:36

„Ve smíchovském Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici se koná spousta akcí různorodého zaměření pro všechny věkové kategorie. Jednou z oblastí, které se program centra pravidelně zabývá, je také výtvarné a umělecké dění v nejširším slova smyslu. Nejinak je tomu v měsíci květnu, kdy se představí nová výstava v tzv. Galerii Prádelna, ale také proběhnou tvořivé dílny pro nejmenší i seniory,“ říká JUDr. Petr Lachnit, a pokračue…

Praha 5: Výtvarné umění i tvoření pro radost nabízí Komunitní centrum Prádelna
Foto: Praha 5
Popisek: Komunitní centrum Prádelna

Ve středu 2. května byla zahájena výstava obrazů Romana Nováka „… zabít se barvou“. Těžiště jeho tvorby spočívá v malbě, která se pořád vyvíjí a vyznačuje velkým tematickým i stylovým rozsahem a v níž dominuje energická spontánnost a syrová autentičnost. Jeho přítelem i vzorem je výrazný solitér uměleckého světa Michal Singer, který o Romanu Novákovi uvádí: „Roman Novák je evidentní vizionář. Obrazy se jej samy zmocňují, převracejí jej a usazují si, kam je třeba. Obdivuji jeho vytrvalost. Není žádná sranda malovat při zaměstnání, což on činí. Po večerech, hluboko do noci, napříč ostatním povinnostem. Tečkuje, vyřezává, lije barvu, zápolí s hmotou. Každým obrazem se nám nějak zpodobí. V jiném světle, v posunech času a šachovém turnaji života se smrtí. Bílá bere, černá se krčí v rohu, jenomže mezi nimi je namísto pole černobílého prostor barevný. Výbušný, melancholický anebo zas psychedelický. Novákovi je to šumák. Vstupuje jenom tam, kde to tryská. Někdy mám pocit, že už znám jeho obrazy 5 000 let.“

Již od jara letošního roku pokračuje spolupráce s ateliérem artMAR, který v komunitním centru pořádá tvořivé dílny pro děti s doprovodem. Dílny vede zkušená lektorka Ing. arch. Marika Čepková, absolventka Fakulty architektury, která během studia absolvovala stáž ve Španělsku na Fakultě architektury a na Škole krásných umění ve Valencii a v současnosti je nezávislým architektem se zaměřením na menší stavby a interiéry. Dále se věnuje grafickému designu, malbě, působila jako vyučující výtvarných kroužků pro děti z mateřských a základních škol a také jako oddílová vedoucí na táborech s výtvarným zaměřením. Od roku 2006 vede kreativní dílny a workshopy pro děti i pro dospělé. Na květen jsou přichystány dvě dílny. První má téma „Jarní tvoření – květiny“, koná se v úterý 15. května 2018 od 13.30 do 15.30 hodin a je určena dětem ve věku 3 – 6 let a jejich doprovodu. Účastníci budou tvořit jednoduché květiny z papíru a látek, které ozdobí interiér nebo mohou sloužit jako módní doplněk. Vše zvládnou s pomocí i malé děti. Druhá květnová dílna je zaměřena nejen na děti s doprovodem, ale také na seniory. Koná se ve čtvrtek 24. května 2018 od 13.30 do 15.30 hodin a vytvářet se budou dárkové krabičky.

„Výstavní činnost v Komunitním centru Prádelna nesupluje provoz klasické galerie, coby reprezentativního shromaždiště uměleckých sbírek nebo jako centra oddechu a klidu, kde může návštěvník nerušeně kontemplovat. Naopak se stala organickou součástí samotné filozofie fungování komunitního centra, kdy umění přichází za divákem do jeho přirozeného prostoru a nikoliv divák za uměním, jak se to děje v galerii. Tím pomáhá naplňovat veřejné službu v oblasti výtvarného umění a zvýšit přístup občanů ke kultuře. Umění představuje nezastupitelnou hodnotu v životě lidí a fungování města. Naše Galerie Prádelna tak spíše reaguje na problém relativně malého zájmu společnosti o galerie a vytvoření vztahu k umění, což není záležitostí jedné návštěvy klasické galerie. Výstavy i výtvarné dílny, workshopy apod. naprosto zapadají do všech ostatních aktivit a podporují rozvoj kreativity a radosti u návštěvníků každého věku.“, uvažuje JUDr. Petr Lachnit, který se nejen pravidelně zúčastňuje zahájení výstav, nýbrž také dlouhodobě podporuje toto propojení komunitních aktivit a umění.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kroměříž: Ve všech dětských pískovištích ve městě je nový písek

22:09 Kroměříž: Ve všech dětských pískovištích ve městě je nový písek

Ve všech dětských pískovištích v Kroměříži i místních částech byl v těchto dnech vyměněn písek. Odvo…