Radní Pardubic schválili rozpočet na příští rok

04.12.2015 18:10

Pardubice budou stejně jako v předchozích letech hospodařit i v příštím roce zhruba s dvoumiliardovým rozpočtem. Shodli se na tom na svém pondělním jednání radní města. Dokument, který je v podstatě finančním plánem radnice, teď míří na stůl zastupitelům. Ti o něm budou rozhodovat 17. prosince.

Radní Pardubic schválili rozpočet na příští rok
Foto: pardubice.eu
Popisek: Pardubická radnice

„Vzhledem k Programovému prohlášení Rady města Pardubic se držíme zásady nepodporovat zadlužování města. Rozpočet by proto měl být přebytkový, minimálně však vyrovnaný. A vyrovnaný v tomto případě znamená, že zdroje rozpočtu se rovnají výdajům rozpočtu,“ vysvětlil strategii radnice náměstek primátora zodpovědný za rozpočet a finanční strategii města Jiří Rozinek. Jedním dechem ale dodává, že tento fakt nevylučuje, že město v budoucnu do nějakého úvěru půjde. „Existují výjimky, jako třeba úvěry na spolufinancování dotačních projektů nebo na investiční akce, které pomůžou posílit prosperitu a rozvoj města a regionu. Jsou to hlavně projekty, které by město rádo realizovalo v novém programovém období při využití evropských dotací, a jako příklad bych uvedl investice do výstavby a rekonstrukce místních komunikací, neboť problémy v dopravě jsou tím, co dnes občany města hodně trápí,“ upřesnil náměstek Jiří Rozinek.

Město plánuje investovat přes půl miliardy korun

Radnice počítá pro rok 2016 s celkovými investicemi ve výši 550 milionů korun. „Co se týče dotačních projektů, jednoznačně největším bude v příštím roce stavba Multimodálního uzlu veřejné dopravy v prostoru před nádražím, na kterou jsme vyčlenili 190 milionů korun a s jejímž financováním by městu měly pomoci tzv. švýcarské fondy s předpokládanou výší dotace 108 milionů korun,“ sdělil náměstek Jiří Rozinek. Město bude podle něj rovněž pokračovat v rekonstrukcích školských zařízení, do nichž investuje minimálně 70 milionů korun, a například s 30 miliony se počítá na výstavbu cyklostezek.

V rozpočtu nechybí ani plánované výdaje na podporu zahájení stavby nového letištního terminálu, investice do městských bytových domů či kompenzace Dopravnímu podniku města Pardubic na provoz MHD. A nezanedbatelná částka je počítána na zahájení realizace propojky města ke zpřístupnění Pardubické krajské nemocnice.

Nejvyšší podíl na příjmech města mají daňové příjmy, které jsou doplněné o nedaňové příjmy, očekávané dotace a kapitálové příjmy. Město Pardubice plánuje hospodařit zhruba se dvěma miliardami korun ročně, přičemž daňové příjmy tvoří asi polovinu této částky a nedaňové příjmy, např. z pronájmu městského majetku, jsou ve výši kolem 380 milionů korun. Další část příjmů pak zahrnují předpokládané dotace a peníze z prodeje městského majetku. Zdrojem rozpočtu pro příští rok jsou také nevyčerpané finanční prostředky roku letošního (z projektů letos schválených, které se z různých důvodů dokončí v příštím roce) a z let předchozích, které činí přibližně 400 milionů korun. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberec: Zastupitelstvo schválilo znovuobnovení lanové dráhy na Ještěd

13:05 Liberec: Zastupitelstvo schválilo znovuobnovení lanové dráhy na Ještěd

Zastupitelstvo města Liberec schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy na Ještěd ve variantě: jedna…