Radní Pardubic schválili rozpočet na příští rok

4. 12. 2015 18:10

Pardubice budou stejně jako v předchozích letech hospodařit i v příštím roce zhruba s dvoumiliardovým rozpočtem. Shodli se na tom na svém pondělním jednání radní města. Dokument, který je v podstatě finančním plánem radnice, teď míří na stůl zastupitelům. Ti o něm budou rozhodovat 17. prosince.

Radní Pardubic schválili rozpočet na příští rok
Foto: pardubice.eu
Popisek: Pardubická radnice
reklama

„Vzhledem k Programovému prohlášení Rady města Pardubic se držíme zásady nepodporovat zadlužování města. Rozpočet by proto měl být přebytkový, minimálně však vyrovnaný. A vyrovnaný v tomto případě znamená, že zdroje rozpočtu se rovnají výdajům rozpočtu,“ vysvětlil strategii radnice náměstek primátora zodpovědný za rozpočet a finanční strategii města Jiří Rozinek. Jedním dechem ale dodává, že tento fakt nevylučuje, že město v budoucnu do nějakého úvěru půjde. „Existují výjimky, jako třeba úvěry na spolufinancování dotačních projektů nebo na investiční akce, které pomůžou posílit prosperitu a rozvoj města a regionu. Jsou to hlavně projekty, které by město rádo realizovalo v novém programovém období při využití evropských dotací, a jako příklad bych uvedl investice do výstavby a rekonstrukce místních komunikací, neboť problémy v dopravě jsou tím, co dnes občany města hodně trápí,“ upřesnil náměstek Jiří Rozinek.

Město plánuje investovat přes půl miliardy korun

Radnice počítá pro rok 2016 s celkovými investicemi ve výši 550 milionů korun. „Co se týče dotačních projektů, jednoznačně největším bude v příštím roce stavba Multimodálního uzlu veřejné dopravy v prostoru před nádražím, na kterou jsme vyčlenili 190 milionů korun a s jejímž financováním by městu měly pomoci tzv. švýcarské fondy s předpokládanou výší dotace 108 milionů korun,“ sdělil náměstek Jiří Rozinek. Město bude podle něj rovněž pokračovat v rekonstrukcích školských zařízení, do nichž investuje minimálně 70 milionů korun, a například s 30 miliony se počítá na výstavbu cyklostezek.

V rozpočtu nechybí ani plánované výdaje na podporu zahájení stavby nového letištního terminálu, investice do městských bytových domů či kompenzace Dopravnímu podniku města Pardubic na provoz MHD. A nezanedbatelná částka je počítána na zahájení realizace propojky města ke zpřístupnění Pardubické krajské nemocnice.

Nejvyšší podíl na příjmech města mají daňové příjmy, které jsou doplněné o nedaňové příjmy, očekávané dotace a kapitálové příjmy. Město Pardubice plánuje hospodařit zhruba se dvěma miliardami korun ročně, přičemž daňové příjmy tvoří asi polovinu této částky a nedaňové příjmy, např. z pronájmu městského majetku, jsou ve výši kolem 380 milionů korun. Další část příjmů pak zahrnují předpokládané dotace a peníze z prodeje městského majetku. Zdrojem rozpočtu pro příští rok jsou také nevyčerpané finanční prostředky roku letošního (z projektů letos schválených, které se z různých důvodů dokončí v příštím roce) a z let předchozích, které činí přibližně 400 milionů korun. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pardubice: Nová MŠ Doubek je na děti již připravena

19:53 Pardubice: Nová MŠ Doubek je na děti již připravena

Navýšení kapacity o pětadvacet míst, celkem tři nové pavilony s herničkami, šatnami či přípravnou jí…