Studentka z Mostu obdržela prestižní ocenění v Kaiserštejnském paláci

20.06.2018 6:32

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu neboli DofE je mezinárodní vzdělávací program pro mladé ve věku 13 – 24 let, v rámci kterého si mohou posílit svou vůli a vytrvalost.

Studentka z Mostu obdržela prestižní ocenění v Kaiserštejnském paláci
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Most

Pochází z Velké Británie a byl založený v roce 1956 princem Phillipem, manželem královny Alžběty. Mezi účastníky, kteří převzali 13. června svá ocenění z rukou Zuzany Bahulové, patronky programu, byla i zahraniční studentka Nichakorn Thanrongvitsava z VOŠ, OA, SPgŠ a SZŠ Most p.o.

Účastníci se v rámci DofE, jak se zkráceně programu přezdívá, na jednotlivých úrovních (bronzové, stříbrné a zlaté) věnují v určitém časovém úseku čtyřem aktivitám - rozvoji talentu, pohybové aktivitě a dobrovolnictví, s tím, že danou úroveň završí dobrodružnou expedicí. Zakladatelem se stal v roce 1956 princ Phillip, vévoda z Edinburghu, který chtěl u mladých lidí rozvíjet všestrannost a podpořit je v jejich mimoškolních aktivitách. DofE je v současné době dlouhodobě podporováno britskou královskou rodinou, která celý program zaštiťuje. V prosinci 2017 k příležitosti velké mezinárodní akce, kterou česká kancelář DofE pořádala, navštívil Prahu princ Edward, který se osobně setkal se stovkou českých absolventů zlaté úrovně v budově Senátu České republiky.

DofE aktuálně funguje ve sto čtyřiceti státech světa a počet absolventů už překročil jeden milion. V České republice se ho účastní více jak 3 000 studentů. Každý, kdo se chce zapojit, se může přihlásit v jakémkoli místním centru, kterými jsou zpravidla vzdělávací instituce. Těch je aktuálně na území České republiky více než 160 a kromě škol jsou jimi i dětské domovy nebo střediska volného času. Jak uvádí Tomáš Vokáč, výkonný ředitel programu: „Jedním z hlavních principů programu je, aby byl dostupný všem a mohl se zapojit doopravdy každý mezi 13 a 24 lety. Nezáleží přitom na tom, jaká je jeho fyzická kondice, nebo jakým aktivitám se doposud věnoval. Každý si stanovuje své cíle individuálně a na základě svých možností. V tom spočívá unikátnost DofE.“ Získaný certifikát je pro účastníky mezinárodně uznávaným potvrzením toho, že na sobě dokáží pracovat. Často jim tak může dopomoci k zajímavé pracovní příležitosti nebo k získání stipendia na zahraničních univerzitách.

Mezi oceněnými byla také Nichakorn, která v rámci výměnného pobytu studuje na VOŠ, OA, SPgŠ a SZŠ Most p.o. Z České republiky a pobytu tady je nadšená. Jak sama říká, „díky DofE jsem zde měla možnost smysluplně trávit volný čas. V rámci programu jsem se učila česky, což bylo velmi náročné. Rozumím už docela dobře, ale zatím se moc nedomluvím. Také jsem vypomáhala s péčí o opuštěné novorozence. Naštěstí s nimi byla jednoduchá domluva – také zatím ještě neumí ani slovo česky,“ směje se. S další úrovní, tedy stříbrnou, by ráda pokračovala v Thajsku, odkud pochází, nicméně, do České republiky by se ráda opět vrátila.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kopřivnice: RunTour odstartuje již tuto sobotu

22:09 Kopřivnice: RunTour odstartuje již tuto sobotu

V sobotu 27. dubna se v Kopřivnici poběží RunTour! Do rodiště Emila Zátopka přiláká elitní vytrvalce…