Šumperk: Charita pomůže rodinám, které se starají o umírající

16.10.2020 19:31

Paliativní, hospicová, péče je komplexní, aktivní a na kvalitu života orientovaná péče poskytovaná pacientovi, který trpí nevyléčitelnou chorobou v pokročilém nebo terminálním stadiu. Cílem této péče je zmírnit bolest a další tělesná a duševní strádání, zachovat pacientovu důstojnost a poskytnout podporu jeho blízkým. A právě tuto službu poskytuje Charita Šumperk.

Šumperk: Charita pomůže rodinám, které se starají o umírající
Foto: Archiv autora
Popisek: Šumperk, pohled z radniční věžě

Služba funguje tak, že specializovaný tým zajíždí do domácností pacientů a zajišťuje péči v domácím prostředí jak pacientovi, tak pečujícím. Nutnou podmínkou této péče je stálá přítomnost pečujícího člena rodiny. „Principem péče je, aby nemocný netrpěl nesnesitelnou bolestí, byla respektována jeho lidská důstojnost a nezůstal osamocen. Dnes jsou možnosti dochování blízkého člověka v domácím prostředí opravdu veliké,“ uvedla Jana Bieliková.

Anketa

Obáváte se dalšího vývoje situace kolem nemoci COVID-19? (Ptáme se od 15.10.2020)

74%
26%
hlasovalo: 21991 lidí

Doplnila, že tým, který se stará o pacienta, je složen z paliatra - odborného lékaře, který přijímá pacienta do péče a pravidelně nebo dle potřeby ho navštěvuje. Jsou v něm i další lékaři, například praktický lékař či specialisté. Dále ho tvoří vrchní paliativní sestra, zdravotní sestry pro specializovanou paliativu, sociální pracovníci, poradci pro pozůstalé, psycholog i duchovní, kteří pomáhají zvládnout toto těžké období umírajícímu i jeho rodině. Samozřejmostí je v případě zájmu rodiny návaznost péče sociálních služeb, například pomoc s hygienou, převlékáním a podobně.

Pacient, kterému je poskytována všeobecná paliativní péče, ještě nemusí mít ukončenou léčbu, ale už je zřejmé, že jeho život spěje ke konci třeba v řádu měsíců. Péče se zaměřuje na tišení bolesti a dalších nepříjemných projevů, využívá i speciální zdravotnické pomůcky. „Tento typ péče je pro jakoukoliv organizaci velmi náročné zajistit, ale jsem ráda, že Charita Šumperk tuto možnost pomoci umírajícím má. Je třeba zdůraznit, že tato péče je bezplatná. Lékař k pacientovi přijíždí většinou jednou za týden, dle potřeby i častěji, sestry každý den,“ popsala službu ředitelka Charity.

Zdůraznila, že ne každý tuto práci může vykonávat, je to fyzicky i psychicky velmi náročná služba. Personál je pravidelně proškolován, sestřičky absolvují speciální kurzy pro paliativu. Nároky na vzdělání personálu jsou od zdravotních pojišťoven opravdu vysoké, tak jako zajištění tohoto typu péče. „Několik zaměstnanců má absolvovaný i certifikovaný kurz Poradci pro pozůstalé se závěrečnou zkouškou. Pomáhají být nablízku těm, kteří právě ztratili blízkého člověka, jsou jim oporou, navštěvují je, organizují jejich setkání. Máme opravdu velmi dobře proškolený tým lidí, který dělá výbornou, nepostradatelnou službu a na který jsem moc pyšná,“ sdělila Jana Bieliková.

„Podrobnější informace o této službě zjistíte na webových stránkách ZDE nebo při osobním setkání u nás na Charitě,“ doplnila Jana Bieliková.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladá Boleslav: Na telematický systém bude napojena i městská hromadná doprava

19:06 Mladá Boleslav: Na telematický systém bude napojena i městská hromadná doprava

Autobusy MHD v Mladé Boleslavi budou v blízké budoucnosti také napojeny na řídicí dopravní systémy. …