Trutnov: Zastupitelé budou jednat o povinné deratizaci

24.10.2017 7:37

V souvislosti s nahlášením zvýšeného výskytu potkana obecného v Trutnově bude městské zastupitelstvo projednávat vydání obecně závazné vyhlášky o povinné deratizaci města. Jde zejména o části Vnitřní Město a Horní Staré Město.

Trutnov: Zastupitelé budou jednat o povinné deratizaci
Foto: virtualczech.cz
Popisek: Náměstí v Trutnově

Během posledních několika měsíců byl ve dvou městských částech Trutnova, ve Vnitřním Městě a Horním Starém Městě, nahlášen zvýšený výskyt potkana obecného (Rattus norvegicus). „Při prokazatelném přemnožení může obec nařídit provedení speciální ochranné deratizace, a to vydáním obecně závazné vyhlášky. Její návrh budeme projednávat v pondělí 11. prosince 2017 na městském zastupitelstvu,“ říká Ivan Adamec, starosta města Trutnova.

Deratizace je dle zákona dělena na běžnou a speciální ochrannou deratizaci. Běžnou ochrannou deratizaci je povinna podle potřeby provádět každá osoba, a to jako součást čištění a běžných technologických a pracovních postupů. „Speciální ochrannou deratizací se rozumí odborná činnost cílená na likvidaci původců a přenašečů infekčních onemocnění a zvýšeného výskytu škodlivých a epidemiologicky významných hlodavců a dalších živočichů,“ vysvětluje Vendula Kasperová, vedoucí Odboru životního prostředí Městského úřadu Trutnov. Tuto deratizaci je povinna podle potřeby ve své provozovně zajistit každá fyzická osoba podnikající i každá právnická osoba. U obytných místností, pobytových místností a nebytových prostor sloužících k podnikání deratizaci zajistí vlastník nemovitosti nebo společenství vlastníků.

Při schválení vyhlášky bude termín celoplošné deratizace stanoven na jarní měsíce. Oprávnění k provádění speciální ochranné deratizace mají dle zákona pouze odborníci s osvědčením. Náklady nesou majitelé nemovitostí. „Už nyní však mohou naši občané podniknout kroky k prevenci zvyšování počtu potkanů,“ vysvětluje trutnovský starosta a dodává, že „lidé by měli zamezit přístup k potravě hlodavců, zejména vyspravit kanalizační přípojky, aby potkani neměli přístup do potrubí a šachet. Zde pak nacházejí zbytky jídla splachované do WC. Dále by měli zabezpečit popelnice a kontejnery.“ Jde o nejčastější zdroje potravy pro hlodavce, kteří se pak v těchto lokalitách soustřeďují, množí a vytvářejí si cíleně přístupy do kanalizační sítě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihlava: Jak je to ve skutečnosti s daní z nemovitosti?

16:31 Jihlava: Jak je to ve skutečnosti s daní z nemovitosti?

Od roku 2009 s daní z nemovitých věcí městské zastupitelstvo nehýbalo. K částečnému navýšení se odho…