Při svém projevu mluvil o tom, že má vést ke zvýšení stability a atraktivity služby u bezpečnostních sborů, především u Policie ČR, a zapřísahal se, že udělá vše pro to, aby se policisté měli konečně lépe. Ačkoliv by se mohlo zdát, že tento návrh tedy sleduje samé bohulibé cíle, nápravu nepravostí a posílení motivace pro službu u policie, bohužel tomu je právě naopak a domnívám se, že tu jde pouze o předvolební boj a snahu získat na stranu ČSSD pár měsíců před volbami hlasy příslušníků bezpečnostních sborů a jejich rodin prostřednictvím výhod, které jsou však jen zdánlivé a iluzorní. Po prostudování novely musí nejen policistům dojít, že v žádném případě nepovede k vyšší stabilizaci a atraktivitě práce u policie. Naopak záhy zjistí, že je pro ně hrozbou, neboť více peněz v konečném důsledku prostě nedostanou a zároveň jim přibyde více zatěžující administrativy, namísto dohledu nad bezpečností v našich ulicích. Zkušení, ale bohužel demotivovaní policisté si takové jednání rozhodně nezaslouží a hrozí, že nakonec odejdou.
Na proplácení přesčasů nikdo nevydělá
Novela zavádí mimo jiné povinnost proplácení odsloužených přesčasů, neposkytne-li bezpečnostní sbor příslušníkovi náhradní volno v době 3 kalendářních měsíců po výkonu služby přesčas, nebo v jinak dohodnuté době. Důvodová zpráva uvádí, že s tím související navýšení výdajů státního rozpočtu bude činit 210 mil. Kč ročně za všechny bezpečnostní sbory. V případě Policie ČR má být odhadovaný dopad na státní rozpočet ve výši 88,4 mil. Kč, což představuje sumu ve výši 184 korun měsíčně na každého policistu. Přitom 184 korun nezaplatí ani jednu hodinu policisty. Na místě je tedy otázka, kde je ta deklarovaná podpora a stabilizace?
Doba 150 hodin v praxi odpovídá jednomu pracovnímu měsíci policisty, a tak se lze dobře dopočítat reálnějšího dopadu na státní rozpočet. Stačí k tomu jednoduché kupecké počty. Navržený průměrný měsíční plat na rok 2017 u příslušníků policie je podle schváleného státního rozpočtu 35 393 Kč. Pokud k tomu připočteme odvody, vyjde nám částka 47 781 Kč na jednoho policistu. V současnosti se pohybuje počet příslušníků policie okolo 40 tisíc. Samozřejmě neslouží všichni najednou, a tak slouží v daném okamžiku, ať se to lépe počítá, například polovina, tedy 20 tisíc. To znamená, že se rázem pohybujeme již okolo částky 1 mld. Kč. Omílaný argument, že policisté si budou primárně vybírat náhradní volno, neobstojí, protože tak to lze udělat v případě, kdy existuje někdo, kdo za vás může sloužit. Ale někdo takový se v situaci, kdy policie dlouhodobě trpí podstavem, najde velmi těžko. Proto lze očekávat, že se bude proplácet. Tedy papírovat a proplácet.
Často zaznívá, že přesčasy jsou zneužívány. Nelze však opominout, že Ústavní soud již v roce 2011 neshledal přesčasy jako protiústavní a dále že Nejvyšší správní soud se opakovaně vyjádřil, že již za současné úpravy lze povinnost 150 hodin přesčas aplikovat správně. To, že se tak neděje, je spíše vinou funkcionářů bezpečnostních sborů, nikoliv zákona. Platné znění zákona o služebním poměru má jistě řadu nedostatků, ale věc přesčasů mezi ně rozhodně nepatří, neboť vzhledem k tomu, že je v současnosti dostatek prostředků na nové policisty, není nezbytně nutné přesčasy nařizovat a původní duch zákona může být bezezbytku plněn. To by ovšem bylo třeba vyvinout více úsilí v oblasti náboru a personální politiky. Je smutné, že ministr Chovanec přichází s touto změnou po třech letech ve funkci a že ji uchopuje za zcela špatný konec.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Černochová , Chovanec , ODS , služební zákon
autor: PV
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

22:14 Farský (STAN): Ve střední Evropě posilují antievropské a antiukrajinské síly
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k postoji k Ukrajině ve střední Evropě.
- 20:16 Mádlová (ANO): Piráti slibují modré z nebe. Připomeňme si fakta o nich
- 20:06 Hejtman Holiš: Žádám prezidenta o veto školského zákona
- 18:02 Rajchl (PRO): Pokud uspějeme, od totalitního kyjevského režimu se distancujeme
- 16:14 Schillerová (ANO): Moc v ČR mají lobbisté bank, zbrojařů a energetických gigantů, ne Fiala
- 14:12 Turoňová (Stačilo!): Na Krétu a Gavdos se valí tisíce migrantů