Doupovcová (ČSSD): Zákon o dětských skupinách

23.07.2014 12:00

Mateřská škola je základem vzdělávání a každý základ by měl být kvalitní.

Doupovcová (ČSSD): Zákon o dětských skupinách
Foto: senat.cz
Popisek: Senátorka za ČSSD Hana Doupovcová

Také si myslíte, že zákon o dětských skupinách neřeší problém předškolního vzdělávání a je pouze nouzovou alternativou pro pracující rodiče?

V 90. letech obce školky rušily a jejich budovy se prodávaly či měnily na jiné aktivity. Jesle, pro děti do tří let se zrušily až na výjimky úplně. Jenže nízká mzdová úroveň v ČR počítá s dvoupříjmovou domácností a mladé ženy jsou svými zaměstnavateli tlačeny k tomu, aby se po narození dítěte co nejdříve vrátily do práce. Mateřské školy jsou plné, soukromé školky jsou nad finačními možnostmi většiny mladých rodin, a ani babičky dnešním rodičům „nevytrhnou trn z paty“ - zvýšení věku odchodu do důchodu jim výraznou péči o vnuky neumožňuje...

Pomoci by mohlo přijetí zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině. Zavádí typ pravidelné péče o dítě od jednoho roku do zahájení školní docházky. Společně s rychlým návratem žen do práce by mohla být motivací i daňová zvýhodnění pro zaměstnavatele i pro rodiče a možnost čerpání peněz Evropských fondů.

Zákon o dětských skupinách však považuji za provizorní východisko reagující na dnešní situaci - připouští změkčení hygienických norem, není zde garantován vzdělávací proces a standardem není zajištěné stravování dětí. Neřeší se podstata věci, je to pouhá záplata na současný problém. Ministerstvo školství a také místní samosprávy by měly  hledat společné řešení tohoto problému. Prioritou by mělo být zajištění místa pro každé dítě ve veřejném zařízení s kvalifikovanými pedagogy a vysokými standardy.

Mateřská škola je základem vzdělávání a každý základ by měl být kvalitní.

Hana Doupovcová, senátorka

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: cssd.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Balatka: Koalice nejsou předvolební podvod

22:35 Senátor Balatka: Koalice nejsou předvolební podvod

Komentář na facebookovém profilu k předvolebním koalicím.