Gregorová (Piráti): Moldavská vláda požádala EU o dočasnou podporu

05.07.2022 12:28 | Tisková zpráva

Evropský parlament schválil opatření na dočasné uvolnění vzájemného obchodu mezi EU a Moldavskem pro určité produkty. Reaguje tak na negativní dopady ruské agrese na moldavské hospodářství. Zpravodajkou návrhu, který prošel schvalovacím procesem bezprecedentní rychlostí, byla Pirátka Gregorová.

Gregorová (Piráti): Moldavská vláda požádala EU o dočasnou podporu
Foto: Repro Youtube
Popisek: Markéta Gregorová

„Moldavsko mělo ekonomické problémy již před válkou, to je nepopiratelné. Jejich obchod je ale velmi závislý na Ukrajině, zejména pokud jde o přepravu a obchodní infrastrukturu. Moldavská vláda požádala EU o určitou dočasnou podporu. A my jsme tuhle prosbu vyslyšeli,“ vysvětluje okolnosti Gregorová.

Schválený návrh slibuje dočasné, konkrétně jednoroční uvolnění některých obchodních opatření s Moldavskem, konkrétně tzv. kvót na zemědělské produkty – mělo by jít o rajčata, česnek, stolní hrozny, jablka, třešně, švestky a hroznovou šťávu. Dodatečné bezcelní kvóty tak po dobu jednoho roku (a s možností prodloužení) přesměrují obchod na unijní trhy.

„Tato dočasná mimořádná opatření usnadní stávající obchodní toky z Moldavska do Unie a významně pomohou moldavskému hospodářství. Tento krok je tudíž plně v souladu s hlavními cíli dohody o přidružení, protože vytváří podmínky pro posílení hospodářských a obchodních vztahů a směřuje k postupné integraci Moldavska do vnitřního trhu EU, coby nově kandidátské země EU,“ argumentovala Markéta Gregorová, když z pozice zpravodajky návrhu vyzývala Evropský parlament ke schválení návrhu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kukol (KSČM): 80 let od konce druhé světové války a osvobození ČSR Rudou armádou

6:03 Kukol (KSČM): 80 let od konce druhé světové války a osvobození ČSR Rudou armádou

Slavné 80. výročí 9. května 1945 od osvobození Československa Rudou armádou od hitlerovských okupant…